Reklama

Wielkopolska. Ruszają matury. Dziś egzamin z języka polskiego

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Wielkopolska. Ruszają matury. Dziś egzamin z języka polskiego  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dziś o 9.00 startują matury. Uczniowie przystępują do obowiązkowych egzaminów - wyłącznie w formie pisemnej - z trzech przedmiotów - języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego. Podobnie, jak przed rokiem, matury odbywają się w reżimie sanitarnym. W Wielkopolsce przystąpi do nich około 25 tys. abiturientów.

W tym roku matury będą łatwiejsze. Wpływ na to miała głównie pandemia i zdalne nauczanie. Nie będzie egzaminów ustnych oraz z przedmiotów dodatkowych na poziomie rozszerzonym. Wyjątkiem będą te osoby, dla których wyniki z tych egzaminów są niezbędne przy rekrutacji na wyższe uczelnie. Każdy maturzysta będzie musiał przystąpić do trzech przedmiotów: języka polskiego, matematyki, a także języka obcego nowożytnego - angielskiego, niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego czy włoskiego.

Pierwszym egzaminem tegorocznej matury jest język polski na poziomie podstawowym. Rusza on dziś o godz. 9.00 i potrwa 170 minut.

Arkusz egzaminacyjny składa się z dwóch części: testu oraz wypracowania.Część testowa zawiera dwa zestawy zadań. Jeden krótki tekst (liczący około 500 słów) lub dwa krótkie teksty powiązane ze sobą tematycznie (liczące łącznie około 500 słów). Do tego kilka zadań - od 5 do 7 (w obu zestawach znajdzie się razem od 10 do 13 zadań). Mają one format zarówno zamknięty, jak i otwarty z miejscem na wpisanie własnej odpowiedzi.

Druga część to opracowanie. Do wyboru będą dwa tematy: rozprawka problemowa w związku z dołączonym do zadania utworem literackim - epickim lub dramatycznym, interpretacja zamieszczonego w arkuszu wiersza. Wypracowanie na wybrany temat musi liczyć co najmniej 250 słów.

Łącznie maturzysta zdobyć może 70 punktów. 20 za część testową oraz 50 za wypracowanie.

Wielkopolska. Matura 2021 

Tegoroczni maturzyści - podobnie jak ubiegłoroczni - dają egzaminy w reżimie sanitarnym. Na czym polega?

Wchodząc na egzamin do szkoły, uczniowie będą musieli zdezynfekować ręce i zachować odstęp 1,5 metra. Dla absolwentów przygotowano miejsca, w których będą mogli zostawić rzeczy osobiste. Na teren szkoły mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem (maseczką jedno- lub wielorazową.) Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły, z wyjątkiem sal egzaminacyjnych, po zajęciu miejsc przez zdających - mówi wicestarosta rawicki Jakub Moryson (Powiat Rawicki jest organem prowadzącym dla czterech szkół na terenie powiatu). 

Na egzaminie każdy zdający będzie mógł korzystać z własnych przyborów do pisania, linijki, cyrkla, kalkulatora itd. W każdej sali egzaminacyjnej znajdą się pojemniki z płynem dezynfekującym. Ponadto, na terenie szkół wyznaczono i przygotowano pomieszczenie (wyposażone m.in. w środki ochrony osobistej i płyn dezynfekujący), w którym będzie można odizolować osobę w przypadku stwierdzenia objawów, wskazujących na COVID-19.

Wielkopolska. Matura 2021 

Harmonogram tegorocznych egzaminów 

4 maja - obowiązkowy egzamin pisemny z języka polskiego na poziomie podstawowym

5 maja - obowiązkowy egzamin pisemny z matematyki na poziomie podstawowym

6 maja - język angielski,

13 maja - j. niemiecki, francuski, hiszpański, rosyjski lub włoski

7-21 maja - nieobowiązkowe egzaminy z przedmiotów dodatkowych

1-16 czerwca - w tym terminie abiturienci, którzy nie przystąpią do egzaminu maturalnego z przyczyn losowych lub zdrowotnych w maju, będą mieli prawo do sesji dodatkowej

24 sierpnia - zostanie przeprowadzony egzamin maturalny poprawkowy dla osób, które nie zdały jednego przedmiotu obowiązkowego. Abiturient, który nie zda więcej niż jednego egzaminu, prawo do poprawki będzie miał dopiero za rok.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy