reklama

Wielkie rogale świętomarcińskie na budynkach w kilku polskich miastach. O co chodzi?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Urząd Miasta Poznania

Wielkie rogale świętomarcińskie na budynkach w kilku polskich miastach. O co chodzi? - Zdjęcie główne

Akcja promująca obchody Święto Niepodległości oraz imieniny ul. Św. Marcin w Poznaniu (na zdjęciu hologram w Warszawie) | foto Urząd Miasta Poznania

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Miasto Poznań postanowiło w oryginalny sposób zachęcić mieszkańców innych regionów do radosnego świętowania rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz imienin ul. Św. Marcin i zajadania się słynnymi rogalami świętomarcińskimi w stolicy Wielkopolski. Na budynkach w pięciu największych miastach pojawił się hologram rogala, wzorowany na symbolu Batmana.
reklama

Co roku obchody Święta Niepodległości Wielkopolanie łączą z tradycją jedzenia rogali świętomarcińskich. Miasto Poznań postanowiło zachęcić mieszkańców innych regionów Polski do przyjazdu 11 listopada właśnie do stolicy Wielkopolski. Służyla temu akcja promocyjna w kilku największych miastach: Warszawie, Łodzi, Wrocławiu, Szczecinie i Bydgoszczy. Na budynkach, w topowych lokalizacjach, od końca października pojawił hologram rogala świętomarcińskiego.

Znak rogala, który pojawił się m.in. na Złotych Tarasach w Warszawie czy Morskim Centrum Nauki w Szczecinie był inspirowany symbolem Batmana. W taki sposób mieszkańcy filmowego Gotham City wzywali superbohatera na pomoc, natomiast my wzywamy mieszkańców z innych części Polski do wspólnego świętowania na ulicy Święty Marcin - wyjaśnia na stronie poznan.pl Joanna Olszewska z oddziału promocji Urzędu Miasta Poznania.

Hologram można było zobaczyć w dniach 23-27 października.

Atmosfery tajemniczości dodawała również muzyka, która rozbrzmiewała w miejscu wydarzenia. Każdy przechodzień, który znalazł się w pobliżu otrzymywał słodki upominek oraz pocztówkę z zaproszeniem do Poznania - dodaje Joanna Olszewska.

Imieniny ul. Świętego Marcina w Poznaniu. Co się będzie działo?

Jak co roku, z okazji imienin ul. Święty Marcin, w Poznaniu odbędzie się barwny korowód, który zakończy się przekazaniem kluczy do miasta św. Marcinowi. Będą także uliczne akcje, pokazy akrobatyczne, kiermasz rogala i atrakcje dla rodzin. Wieczorem na scenie wystąpi czeski zespół Už jsme doma i Majka Jeżowska. Więcej informacji na stronie poznan.pl - KLIKJNIJ TUTAJ.

W tym dniu nie tylko poznaniacy, ale mieszkańcy całego regionu będą zajadać się rogalami świętomarcińskimi - a więc wypiekiem z ciasta półfrancuskiego z nadzieniem z białego maku i bakalii oraz orzechów. Każdego roku tylko rzemieślnicy zrzeszeni w Cechu Cukierników i Piekarzy w Poznaniu sprzedają w Dniu Świętego Marcina średnio 250 ton rogali, natomiast przez cały rok 500 ton, czyli około 2,5 miliona sztuk. 

Historia wypiekania rogali w Poznaniu sięga 1891 roku. Proboszcz parafii  św. Marcina, ks. Jan Lewicki, zaapelował do wiernych o pomoc. Poprosił, by wzorem świętego Marcina zrobili coś dla biednych. Jako pierwszy na apel proboszcza zareagował poznański cukiernik Józef Melzer. Bogatsi mieszkańcy kupowali smakołyk, a biedniejsi otrzymywali go za darmo. Za uzyskane w ten sposób fundusze organizowano pomoc żywnościową na wigilię dla najuboższych mieszkańców Poznania - przypomina poznański magistrat. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama