Każdego roku rzemieślnicy zrzeszeni w Cechu Cukierników i Piekarzy w Poznaniu sprzedają w Dniu Świętego Marcina średnio 250 ton rogali, natomiast przez cały rok 500 ton, czyli około 2,5 miliona sztuk - wynika z informacji poznańskiego magistratu.
Tradycja wypieku tego specjału sięga końca dziewiętnastego stulecia - a dokładnie roku 1891.
Proboszcz parafii Św. Marcina, ks. Jan Lewicki, zaapelował do wiernych o pomoc. Poprosił, by wzorem świętego Marcina zrobili coś dla biednych. Jako pierwszy na apel proboszcza zareagował poznański cukiernik Józef Melzer. Bogatsi mieszkańcy kupowali smakołyk, a biedniejsi otrzymywali go za darmo. Za uzyskane w ten sposób fundusze organizowano pomoc żywnościową na wigilię dla najuboższych mieszkańców Poznania. Zwyczaj wypieku w 1901 roku przejęło Stowarzyszenie Cukierników - przypomina Urząd Miasta Poznania.
Rogale świętomarcińskie wypiekane są według ścisle określonej receptury. Aby cukiernicy mogli rogale produkować, muszą przechodzić certyfikację.
Ponad 90 wielkopolskich cukierników otrzymało certyfikat pozwalający wypiekać rogale świętomarcińskie
Właśnie dziś (25 października) w Poznaniu, wielkopolskim cukiernikom wręczono dokument potwierdzający prawo do wypieku oryginalnych rogali świętomarcińskich. Obecnie 91 producentów ma te certyfikaty.
Dla nas, poznaniaków jest to ważne wydarzenie. Mamy tylko dwa lokalne certyfikowane produkty - rogal był pierwszy, druga jest wielkopolska biała parzona. I to jest naprawdę doskonała promocja naszego miasta. Słowa uznania należą się cukiernikom, którzy są w tym projekcie, certyfikują się, choć to nie jest prosta sprawa. To, że tu jesteście, oznacza, że stawiacie na jakość i że wasi klienci otrzymają najlepsze produkty. Jesteście doskonałymi ambasadorami stolicy Wielkopolski - mówił podczas wręczenia certyfikatów Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.
Początkowo były wydawane co roku, obecnie są ważne przez 3 lata. Mogą zostać odebrane w przypadku, jęli wypiek nie spełnia jest niezgodny z recepturą.
Rogal świętomarciński - słodki symbol Wielkopolski
Rogal świętomarciński to wypiek z ciasta półfrancuskiego z nadzieniem z białego maku i bakalii oraz orzechów. Charakterystyczny wygląd i kształt nadawane są przez sposób zwijania ciasta, nakładanie masy makowej, dekorację pomadą i orzechami. Maksymalna waga rogala to 250 gramów.
Nasz przysmak rozpoznawalny jest już nie tylko w regionie czy w Polsce, ale także w Europie czy na całym świecie. Rozsyłamy nasze rogale do różnych miejscowości w różnych częściach świata - podkreśla Stanisław Butka, Starszy Cechu Cukierników i Piekarzy w Poznaniu.
Od 2008 roku poznański rogal świętomarciński jest "Produktem o Chronionej Nazwie Pochodzenia w UE," co oznacza, że został uznany za regionalny produkt z lokalnych surowców i oryginalnymi przepisami.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Kiedy przestaniemy zmieniać czas na zimowy? Czy będzie to w 2023 roku?
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.