Projekt zakłada stworzenie wygodnego węzła przesiadkowego dla pieszych, kierowców, pasażerów i rowerzystów, który ułatwi podróżowanie i poprawi płynność ruchu. Całkowita wartość projektu wynosi ponad 100 mln zł, z czego około 70 mln zł pochodziło z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014+, a pozostałe koszty pokryto dzięki środkom miasta, powiatu i gminy.
Węzeł przesiadkowy w Poznaniu
Węzeł przesiadkowy przy ul. Grunwaldzkiej ma ogromne znaczenie nie tylko dla Poznania, ale dla całej aglomeracji.
- Powstanie węzła przesiadkowego pozwoli pasażerom na wygodną możliwość przesiadek dzięki połączeniu różnych środków transportu - pociągu, autobusu, samochodu czy roweru. Cieszę się, że wzrośnie rola przystanku kolejowego w tym miejscu, bo od wielu lat inwestujemy w kolej poważne środki. Bardzo mi zależało, aby ten projekt został zrealizowany, ponieważ pozwoli on także usunąć „wąskie gardło” na wjeździe do miasta Poznania od strony Plewisk – mówi Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.
Inwestycja była możliwa dzięki środkom z Unii Europejskiej
Inwestycję umożliwiły środki z Unii Europejskiej, a projekt został uznany za kluczowy dla województwa, dlatego otrzymał wsparcie jako projekt pozakonkursowy.
- Kończymy inwestycję, która jest bardzo ważna nie tylko dla poznaniaków i poznanianek - mówi Jacek Jaśkowiak, Prezydent Poznania. - Przejazd pod torami uruchomiliśmy przed czasem. Dzięki temu piesi, rowerzyści i kierowcy nie muszą już czekać przed opuszczonym szlabanem. Gotowy węzeł przesiadkowy sprawi, że podróżni będą mogli łatwo dojechać tu autobusem, a potem wsiąść do pociągu. Już za kilka dni zlikwidujemy ruch wahadłowy, a w połowie sierpnia nowy układ drogowy będzie w pełni przejezdny. Pozostaną tylko prace wykończeniowe i procedura odbiorowa.
Od 4 sierpnia stopniowo będą znikać kolejne utrudnienia. Tego dnia zlikwidowany zostanie najbardziej uciążliwy ruch wahadłowy na ul. Grunwaldzkiej i ul. Wołczyńskiej. Rozpocznie się układanie ostatniej warstwy nawierzchni, co będzie się wiązać tylko z tymczasowymi ograniczeniami dla kierowców. Następnie prowadzone będą prace wykończeniowe, które nie będą generować większych utrudnień.
Co jest celem inwestycji?
Po zakończeniu prac inwestycyjnych, podróżowanie koleją i autobusami ma zwiększyć się, a przesiadka między tymi środkami transportu będzie bardziej wygodna dzięki nowemu węzłowi przy stacji kolejowej Poznań Junikowo. Inwestycja obejmuje także chodniki i infrastrukturę dla rowerzystów, a przystanek będzie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.Budowa inwestycji rozpoczęła się w marcu 2022 roku i była realizowana etapami, aby minimalizować utrudnienia dla ruchu. Cała inwestycja zmierza do poprawy infrastruktury transportowej w regionie, co będzie miało pozytywny wpływ na codzienne życie mieszkańców.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.