Każdy zarejestrowany w Polsce pojazd mechaniczny musi mieć ważne ubezpieczenie OC. To ono chroni finansowo inne osoby, jeśli spowodujesz wypadek lub kolizję. Dzięki OC, koszty leczenia, naprawy auta oraz inne szkody zostaną pokryte z twojej polisy. Ważne więc, by nie zapomnieć o jej wykupieniu. Jeśli tego nie zrobisz, a Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) brak opłaty zauważy, nałoży karę. A te z początkiem 2025 roku są horrendalne.
Jaka wysokość kary za brak OC?
Kara za brak obowiązkowego OC jest uzależniona od minimalnego wynagrodzenia, które od 1 stycznia wzrosło do 4666 zł brutto. To oznacza, że również opłaty za brak polisy poszły w górę. Oprócz wysokości płacy minimalnej, na ostateczną kwotę sankcji wpływa także to, jakim pojazdem jeździmy i jak długo nie mieliśmy ważnego OC.Wysokość kar stanowi wielokrotność minimalnego wynagrodzenia i wynosi w przypadku:
- samochodów osobowych - dwukrotność płacy minimalnej
- ciężarówek, ciągników oraz autobusów - trzykrotność płacy minimalnej
- motocykli i innych pojazdów - jedną trzecią płacy minimalnej.
W przypadku samochodów osobowych, kary za opóźnienie w opłaceniu OC wynoszą:
- opóźnienie do 3 dni - 1.870 zł
- opóźnienie od 4 do 14 dni - 4.670 zł
- opóźnienie powyżej 14 dni - 9.330 zł
Posiadacze ciężarówek, autobusów i innych większych pojazdów muszą liczyć się z jeszcze wyższymi karami. Za brak OC powyżej 14 dni grozi im grzywna w wysokości nawet 13.880 zł.
Ile czasu na zapłatę kary?
Na uregulowanie kary, nałożonej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, właściciel pojazdu ma 30 dni od momentu otrzymania wezwania do zapłaty. Po upływie tego terminu Fundusz może rozpocząć egzekucję należności z majątku dłużnika.
Czy da się uniknąć kary za brak OC?
Kary za brak ważnego ubezpieczenia OC można uniknąć w ściśle określonych sytuacjach. Należą do nich udokumentowane wyrejestrowanie pojazdu, jego sprzedaż lub oddanie na złom, bądź do demontażu.W wyjątkowych okolicznościach, takich jak poważne problemy finansowe, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) może rozważyć rozłożenie kary na raty lub częściowe umorzenie długu. Niemniej jednak, każda tego typu sprawa jest rozpatrywana indywidualnie.
Nie każda polisa jest przedłużana automatycznie. O tym warto pamiętać
Choć standardowo umowy OC przedłużają się automatycznie (pod warunkiem braku jej wypowiedzenia), istnieją wyjątki. Dotyczy to przede wszystkim pojazdów nabytych na rynku wtórnym. Co prawda, polisa przechodzi na nowego właściciela, ale nie jest automatycznie kontynuowana. Po upływie okresu ubezpieczenia, nabywca auta musi wykupić własne OC, by uniknąć kar. Ma na to 14 dni. Kolejnym wyjątkiem jest płatność ratalna OC, gdzie nieterminowe regulowanie składek również może skutkować sankcjami z UFG. Warto też pamiętać, że polisy krótkoterminowe nie podlegają automatycznemu przedłużeniu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.