W 2024 roku Biuro Rzeczy Znalezionych przy Urzędzie Miasta Poznania przyjęło około 4,5 tysiąca przedmiotów. To miejsce, do którego trafiają zguby znalezione na terenie miasta, ale tylko te o wartości powyżej 100 złotych.
Tendencja popularności biura jest zauważalna - rokrocznie odnotowuje się jej wzrost, a to przekłada się na zwiększenie liczby zarówno zgłoszeń o poszukiwaniu rzeczy, jak i samych przedmiotów znalezionych, przekazywanych zgodnie z właściwością. Jednocześnie wskaźnik depozytów zwracanych właścicielom utrzymuje się na poziomie ok. 30% - wyjaśnia Natalia Nowak, starszy specjalista ds. Biura Rzeczy Znalezionych, cytowana przez poznan.pl.
Dokumenty są odsyłane do jednostek, które je wydały, natomiast w przypadku innych rzeczy pracownicy biura często proszą operatorów czy instytucje o pomoc w dotarciu do właściciela.
Co najczęściej gubili poznaniacy w 2024 roku?
Najczęściej zgubą mieszkańców Poznania w 2024 roku były telefony komórkowe - zgłoszono ich aż 200. Zaraz za nimi plasowały się portfele, których w biurze znalazło się około 180. Do popularnych zgub należały także rowery (12 sztuk), biżuteria, okulary korekcyjne i słuchawki. W tym roku Biura Rzeczy Znalezionych trafiła rekordowa ilość gotówki.
Piłka z autografami i flet poprzeczny. Nietypowe znaleziska w Poznaniu
Wśród nietypowych przedmiotów, które trafiły w ubiegłym roku do biura, znalazły się m.in. flet poprzeczny i piłka z autografami. W poprzednich latach zdarzały się jeszcze bardziej osobliwe zguby, takie jak wózki inwalidzkie, terminal płatniczy, młot udarowo-obrotowy ze szlifierką kątową, generator prądotwórczy czy walizka pełna walentynek.Takie przypadki pokazują, że mieszkańcy Poznania bywają nie tylko zapominalscy, ale także noszą przy sobie przedmioty, które potrafią zaskoczyć.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Nie trzeba będzie stać na bramkach na A2. Wchodzi nowy system opłat
Biuro Rzeczy Znalezionych w Poznaniu. Gdzie i jak zgłosić zgubę?
Osoby, które zgubiły coś wartościowego, mogą zgłosić się do Biura Rzeczy Znalezionych w Urzędzie Miasta Poznania przy placu Kolegiackim 17. Przed wizytą należy umówić się telefonicznie lub mailowo.Właściciele zgub mają dwa lata na ich odbiór, po uprzednim udowodnieniu prawa własności. Jeśli tego nie zrobią, rzeczy trafiają do znalazcy, a w ostateczności stają się własnością miasta.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.