Reklama

W Poznaniu ma powstać park na wzór High Line w Nowym Jorku

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: www.poznan.pl

W Poznaniu ma powstać park na wzór High Line w Nowym Jorku - Zdjęcie główne

W Poznaniu ma powstać park na wzór High Line w Nowym Jorku | foto www.poznan.pl

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W Poznaniu ma powstać pierwszy park linearny. Zieleniec, na wzór nowojorskiego High Line, przewidziano na Osiedlu Górczyn. Miałby zająć powierzchnię 11 hektarów.

Park linearny może powstać na terenie po dawnych torach "kolei berlińskiej" na Górczynie. Tę koncepcję ujęto w projekcie planu zagospodarowania przestrzennego 83-hektarowego obszaru w rejonie ulic Dmowskiego i Góreckiej. 

Pierwszy park linearny w Poznaniu na wzór High Line w Nowym Jorku

Nieużytkowane tory kolejowe miałyby zostać zagospodarowane na park miejski na wzór zieleńca, który powstał w największym mieście USA - Nowym Jorku.

Tego typu założenia tworzy się na terenach, które pełniły niegdyś funkcje komunikacyjne (np. High Line, czyli dawna estakada kolejowa w Nowym Jorku) - potwierdza poznański urząd miasta. 

Dawny nowojorski wiadukt, przebiegający przez 22 przecznice miasta, zamieniono w wiszący 10 metrów nad ziemą zieleniec. Jeden z najbardziej oryginalnych parków - zwany ikoną współczesnej architektury krajobrazu - można podziwiać na zachodnim Manhattanie. 

Park linearny w stolicy Wielkopolski miałby zająć 11 hektarów

Planowany w Poznaniu park miałby zająć 11 hektarów. To obszar dawnych torów tzw. "kolei berlińskiej" oraz terenu przyległego.  

Wzdłuż nich zaplanowana jest droga pieszo-rowerowa. Projekt - w starych kolejowych budynkach - dopuszcza także funkcje kultury, gastronomii i sportu. Może tam powstać również infrastruktura sportowo-rekreacyjna (np. boiska, siłownie na świeżym powietrzu, czy place zabaw) - wylicza magistrat. 

Koszt wykupu gruntów i urządzenia zieleńca szacowany jest na około 21 mln zł. 

Projekt planu zagospodarowania jest konsultowany z mieszkańcami 

Zanim plan zagospodarowania terenu po dawnych torach zostanie uchwalony przez poznańskich radnych, do 17 lutego można składać do niego uwagi. 

Pracom nad dokumentem towarzyszą konsultacje społeczne. W ramach ich drugiego etapu wpłynęło 195 pism dotyczących projektu planu. Po ich analizie, powiększono obszar planowanego parku o dodatkowe 1,4 ha, wprowadzono ochronę istniejących drzew posiadających cechy pomnikowe, poszerzono strefy zieleni, a także dodano zapisy obejmujące ochroną relikty staroberlińskiej linii kolejowej - przekazuje urząd miasta. 

Czytaj także: 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy