Namioty to inicjatywa stowarzyszenia Zupa na Głównym, a ich zakup dofinansowało Miasto Poznań.
- Nasi pracownicy socjalni podczas każdej wizyty u osób w kryzysie bezdomności przekonują je, że w trosce o swoje życie i zdrowie lepiej, aby spędziły zimę w placówce, niż na przykład w szałasie czy opuszczonej altanie - mówi Anna Zając-Domżał, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu.
Nie wszystkie osoby w kryzysie bezdomności chcą jednak skorzystać z pomocy w schronisku. Dla nich właśnie na terenie miasta rozstawiono namioty termiczne, w których mogą schronić się przez zimnem.
- Statystycznie w Polsce każdego roku zamarza około stu osób. Można się temu biernie przyglądać, ale można też spróbować coś zrobić. My wybraliśmy to drugie rozwiązanie - mówi Wioletta Bogusz ze stowarzyszenia Zupa na Głównym. - Liczymy też na to, że gdy uda nam się już uratować komuś życie lub zdrowie, to łatwiej jest też później nawiązać z nim relację, porozmawiać, pomóc w wyjściu z kryzysu bezdomności.
15 namiotów termicznych ustawiono w Poznaniu. To awaryjne miejsca schronienia dla bezdomnych
Jak informuje poznański magistrat, w stolicy Wielkopolski jest ponad 100 miejsc, w których regularnie przebywają osoby bezdomne, które nie chcą skorzystać np. z noclegowni. To przede wszystkim pustostany, opuszczone altany na działkach, czy bunkry.Dlatego w różnych częściach miasta ustawiono 15 namiotów termicznych, wykonanych z pianki poliuretanowej i srebrnej folii, które są nieprzemakalne.
Zastępują używane do tej pory namioty turystyczne, które nie sprawdzają się przy niskich temperaturach. Namioty typu igloo będą na poznańskich ulicach przez całą zimę, a na lato zostaną zmagazynowane, by mogły być wykorzystane ponownie w kolejnych sezonach - informuje miasto.
Ponad 300 miejsc w poznańskich schroniskach
Pracownicy socjalni, czy policjanci moniturujący miejsca przebywania bezdomnych, zachęcają ich, by skorzystali ze schronienia pod dachem, gdzie jest ciepło. Tym bardziej, że Poznań dysponuje 300 miejscami w schroniskach i kilkudziesięcioma w ogrzewalni przy ul. Krańcowej oraz noclegowni przy ul. Borówki. Jednak, by móc skorzystać z pobytu w takiej placówce, trzeba być trzeźwym. A z tym bywa problem.
Wyłącznie ogrzewalnia przy Krańcowej dopuszcza maksymalnie 1 promil alkoholu we krwi. Ośrodek ten wiosną i latem pełni funkcję świetlicy dla osób w kryzysie bezdomności, natomiast jesienią i zimą działa jako ogrzewalnia. W tym samym miejscu znajduje się również miejska łaźnia - przekazuje na swojej stronie internetowej poznański magistrat.
Widzisz osobę bezdomną, która potrzebuje pomocy? Reaguj!
Policjanci co roku aw okresie zimowym apelują o zwrócenie szczególnej uwagi na osoby bezdomne, samotne, bezradne czy też nietrzeźwe. Nie przechodźmy obok nich obojętnie. Nasza reakcja może uratować komuś życie.Gdzie dzwonić?
- Punkt Interwencji Kryzysowej (czynny całą dobę) - telefony: 61 835 48 66; 61 835 48 65
- Dział Pomocy Osobom Bezdomnym MOPR - telefon: 61 878 17 89; mail: pomocbezdomnym@mopr.poznan.pl; formularz zgłoszeniowy na stronie www.mopr.poznan.pl
- Punkt Obsługi Klienta, ul. Gronowa 22 czynny jest w poniedziałek w godzinach 7.30-16.00, wtorek-czwartek w godzinach 7.30-15.30, w piątek w godzinach 7.30-15.00
- Straż miejska - telefon: 986.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.