Reklama

W Lesznie powstał pierwszy w mieście ogród deszczowy

Opublikowano: sob, 17 lip 2021 18:44
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W ostatnim czasie, w okolicach stadionu żużlowego przy ul. 17 stycznia w Lesznie zakończyły się prace związane z budową pierwszego w mieście ogrodu deszczowego. Na czym polega to rozwiązanie? Jaka jest główna funkcja tego terenu i, w jaki sposób będą mogli korzystać z niego mieszkańcy?

Od lat teren przy ulicy 17 stycznia w Lesznie był niezagospodarowany. Piaszczysty plac pełnił sporadycznie funkcję parkingu i swoim wyglądem odstraszał przechodzące obok osoby. 

Był terenem zdegradowanym, nieestetycznym i mało reprezentacyjnym, choć niezwykle istotnym dla mieszkańców pobliskich nieruchomości - przekazuje Paulina Janowicz z biura prasowego prezydenta miasta Leszna.

Dodaje że, pomysł na przekształcenie tego terenu w przestrzeń z zielenią wynikał między innymi z działań podejmowanych w ostatnim czasie przez miasto w celu zrównoważonego zarządzania środowiskiem i odbudowy ekosystemu oraz ochrony mieszkańców pobliskich terenów przed podtopieniami. 

Ma zbierać wodę

Podstawową funkcją ogrodu ma być gromadzenie wody opadowej pochodzącej z pobliskich terenów.

Zadaniem ogrodów deszczowych jest gromadzenie wód opadowych z powierzchni nieprzepuszczalnych  i ich przesiąkanie w głąb ziemi, przeciwdziałanie powstawaniu wyspy ciepła, zwiększanie bioróżnorodności i zapobieganie lokalnym podtopieniom w trakcie nawalnych opadów - wyjaśnia przedstawicielka  biura prasowego.

Dzięki specjalnemu wyprofilowaniu terenu, w zagłębieniach utworzono żwirowe niecki, w których podczas nawalnych opadów gromadzi się woda. Na terenie ogrodu wykonano też nowe nasadzenia roślin, które wspomagają oczyszczanie wody z zanieczyszczeń. 

Kto będzie mógł korzystać z ogrodu deszczowego?

Mimo, że nadrzędną funkcją terenu jest gromadzenie wody, to na co dzień mogą korzystać z niego mieszkańcy.

Obiekt będzie ogólnodostępny dla mieszkańców i może być wykorzystywany rekreacyjnie, w tym celu zamontowano drewniane podesty, po których można przejść lub usiąść. Należy jednak pamiętać o nadrzędnej funkcji terenu i o tym, że po intensywnych opadach deszczu będzie tam zgromadzona woda - informuje Paulina Janowicz.

Ile to kosztowało?

Cała inwestycja kosztowała Miasto Leszno ponad pół miliona złotych. Park został wykonany w ramach projektu Zielone Leszno.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy