Reklama

Pod Koninem ma powstać elektrownia jądrowa. Znamy szczegóły inwestycji

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Energia nie z węgla, ale atomu. W podkonińskim Pątnowie ma być budowana elektrownia jądrowa. Kilka dni temu zawiązano spółkę, która inwestycję ma realizować.

Eketrownię ma stawiać spółka celowa powołana przez Polską Grupę Energetyczną (PGE) i Zespół Elektrowni Pątnów Adamów Konin S.A. (ZE PAK).

- Nie ma kraju bezpiecznego, który by mógł się szybko rozwijać, jeśli nie ma zapewnionej właściwiej ilości energii. Polska ma dziś odpowiednie moce wytwórcze, zabezpieczone dostawy surowców, dzięki czemu uniknęliśmy wstrząsów, które doświadczyły kraje uzależnione od surowców energetycznych z Rosji. To jednak bezpieczeństwo dnia dzisiejszego, a my musimy myśleć o tym co w przyszłości - mówił wicepremier Jacek Sasin, podczas uroczystości zawiązania spółki PGE PAK Energia Jądrowa w Koninie. - Nie możemy też ignorować procesów, które dzieją się wokół nas. Musimy także pomyśleć o pozyskiwaniu energii w sposób bezemisyjny.

Projekt ma być realizowany we współpracy z Korea Hydro&Nuclear Power - spółką koreańską, mającą doświadczenie w budowie i eksploatacji elektrowni jądrowych.

Elektrownia jądrowa ma powstać w podkonińskim Pątnowie 

Elektrownia jądrowa pod Koninem byłaby drugą w Polsce. Pierwsza planowana jest w Lubiatowie - w gminie Choczewo (województwo pomorskie).

Jak informuje spółka ZE PAK, na podstawie wstępnych analiz oceniono, że perspektywiczne jest posadowienie co najmniej 2 reaktorów 2.800 MW. One mogłyby pokryć zapotrzebowanie wynoszące około 12 proc. dzisiejszej konsumpcji energii w Polsce. 

- To jest skok cywilizacyjny dla Wielkopolski wschodniej, dla całej Wielkopolski - zaznaczył Zbigniew Hoffmann, były wojewoda, a dziś minister w kacelarii premiera. - To są nowe inwestycje, tysiące miejsc pracy. Niewątpliwie Konin i Wielkopolska wschodnia staną się jednym z fundamentalnych centrów rozwoju polskiej energetyki jądrowej - dodał.

Ministerstwo Aktywów Państwowych szacuje, że uruchomienie pierwszego bloku elektrowni jądrowej w naszym regionie ma się odbyć w 2035 r.

- Jestem przekonany, że przy takim tempie pracy i wsparciu władz państwowych, jak również samorządowych, instytucji, urzędów i organów odpowiedzialnych za wydawanie odpowiednych zgód, pozwoleń i decyzji, uruchomienie pierwszego bloku jest możliwe już w połowie przyszłej dekady - przyznał Piotr Woźny, prezes ZE PAK. - Budowa elektrowni jądrowej będzie klamrą transformacji energetycznej Wielkopolski Wschodniej, realizowaną w warunkach sprawiedliwej transformacji z uwzględnieniem interesów lokalnych społeczności oraz pracowników kompleksu energetyczno-węglowego ZE PAK 

Jakie korzyści z budowy elektrowni jądrowej?

Budowa elektrowni jądrowej - jak zapewniano - ma przynieść tanią, czystą i stabilną energię, a także: 

  • podnieść poziom bezpieczeństwa energetycznego kraju,
  • zapewnić stabilne ceny prądu dla polskich odbiorców,
  • korzyści dla środowiska,
  • wpłynąć na rozwój nauki, technologii i przedsiębiorczości.

Wojewoda wielkopolski: Około 10 tysięcy miejsc pracy

Jak podkreślano, wybór miejsca budowy elektrowni w Wielkopolsce nie jest przypadkowy. Podkoniński Pątnów jest w stanie zapewnić odpowiednie warunki dla inwestycji. Po pierwsze, woda posłuży do chłodzenia reaktorów. Po drugie, istnieje tu już rozbudowana sieć energetyczna, zaopatrująca w przeszłości Polskę w 7 proc. energii.

- Szczególnie cieszy fakt, że dzięki tej inwestycji zatrudnienie znajdzie około 10 tys. Wielkopolan - dopowiada wojewoda wielkopolski - Michał Zieliński.   

Uroczystości podpisania statutu spółki PGE PAK Energia Jądrowa S.A. - która ma budować elektrownię, towarzyszył protest kilkunastu osób. Jak podaje koniński portal lm.pl, manifestujący krzyczeli - precz z atomem. Jednak zanim zakończyły się oficjalne przemówienia, rozeszli się do domów.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy