Reklama

Unijny Certyfikat COVID. Już możemy go pobrać?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: www.gov.pl

Unijny Certyfikat COVID. Już możemy go pobrać? - Zdjęcie główne

Certyfikat w aplikacji mObywatel | foto www.gov.pl

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Z dnia na dzień w kraju przybywa osób, które zostały w pełni zaszczepione preparatem przeciwko COVID-19. Posiadanie statusu "zaszczepionego" wiąże się z pewnymi udogodnieniami. Jaki dokument potwierdza, że jesteśmy zaszczepieni? Czy papierowa kartka wydana w punkcie szczepień wystarczy? Kiedy i w jaki sposób będziemy mogli odebrać Unijny Certyfikat COVID?

W Polsce, w pełni zaszczepionych jest już ponad 8 milionów osób. Swój status - "osoby zaszczepionej" - mogą potwierdzić za pomocą certyfikatu wydawanego przez organy państwowe. Można go znaleźć na Internetowym Koncie Pacjenta, czy w rządowej aplikacji mObywatel.

Certyfikat można otrzymać też w formie drukowanej. Za jego wydawanie odpowiedzialne są przychodnie i punkty szczepień, w których otrzymaliśmy szczepionkę. O taki dokument możemy się ubiegać zaraz po drugiej dawce szczepionki (w przypadku jednodawkowego preparatu J&J, po przyjęciu pierwszej).

WAŻNE!: Karta wydawana w czasie szczepienia zawierająca informację z naszym imieniem i nazwiskiem oraz numerem partii szczepionki nie jest certyfikatem i nie upoważnia nas do legitymowania się jako "osoba zaszczepiona".

Dotychczas wydawany certyfikat ułatwi podróż za granicę?

Nie, wydawany aktualnie certyfikat krajowy, który znajdziemy w IKP, aplikacji mObywatel, czy otrzymamy w punkcie szczepień działa wyłącznie na terenie Polski. Dokument ten nie będzie respektowany w czasie kontroli granicznej. Problem ma rozwiązać Unijny Certyfikat COVID.

Unijny Certyfikat COVID już działa?

Na terenie Unii Europejskiej trwają testy wspólnego dokumentu, który będzie uznawany przez wszystkie państwa wspólnoty. Polska jest jest jednym z krajów, który bierze udział w testach tego systemu. Dzięki temu, Polacy mogą już z niego częściowo korzystać. 

W tym momencie jest tylko jedno miejsce, z którego można pobrać Unijny Certyfikat COVID. To Internetowe Konto Pacjenta (IKP) - czytamy w rządowym komunikacie.

Po zalogowaniu do IKP, dokument można znaleźć w zakładce "Certyfikaty" (znajdziecie ją na dole strony). 

Będąc tam, wystarczy wybrać rodzaj certyfikatu i kliknąć „Pobierz kod QR”. Później wystarczy zapisać dokument na swoim urządzeniu lub wydrukować - przekazują twórcy IKP.

Kto może pobrać Unijny Certyfikat COVID?

  • osoby w pełni zaszczepione - otrzymały dwie dawki szczepienia lub przyjęły jednodawkową szczepionkę. Certyfikat jest ważny od 14. do 365. dnia po podaniu ostatniej dawki lub
  • osoby, które otrzymały negatywny wynik testu na obecność koronawirusa (czas ważności certyfikatu to 48 godzin) lub
  • osoby, które wyzdrowiały po COVID-19 (certyfikat jest ważny od 11. do 180. dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR).

Unijny Certyfikat COVID w aplikacji mObywatel

Na przełomie czerwca i lipca, dokument, który będzie działał na terenie całej Unii Europejskiej pojawi się w rządowej aplikacji mObywatel.

Do 25 czerwca pojawi się aktualizacja naszej aplikacji, a wraz z nią – zamiast krajowych zaświadczeń pojawią się uznawane w krajach Unii Europejskiej Certyfikaty COVID. Od tego momentu swój Certyfikat będziecie mieli zawsze pod ręką, razem z innymi dokumentami, w aplikacji mObywatel. Wybierając się na wakacje w UE, wystarczy że na ekranie swojego telefonu pokażecie dostępny tam kod QR - czytamy w rządowym komunikacie. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy