Reklama

Uczniowie w Wielkopolski oskarżeni o znieważenie prezydenta Andrzeja Dudy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Jakub Szymczuk/KPRP

Uczniowie w Wielkopolski oskarżeni o znieważenie prezydenta Andrzeja Dudy  - Zdjęcie główne

Trzech uczniów stanęło przed sądem za znieważenie Prezydenta. | foto Jakub Szymczuk/KPRP

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Trzech uczniów stanęło we wtorek przed Sądem Okręgowym w Kaliszu, zostali oskarżeni o znieważenie Prezydenta RP. Nie przyznali się do winy.

Dziś w sądzie okręgowym w Kaliszu rozpoczęła się rozprawa trzech uczniów – Makarego M., Wojciecha R. i Mikołaja S., którzy podczas imprezy w Sulmierzycach (powiat krotoszyński) mieli znieważyć Prezydenta RP. 

Prokurator Marta Talarczyk-Biela oskarżyła Makarego M., Wojciecha R. i Mikołaja S. - uczniów, którzy bawili się na imprezie w Sulmierzycach – że „działając wspólnie i w porozumieniu w miejscu publicznym, okazując rażące lekceważenie porządku prawnego, znieważyli Prezydenta RP Andrzeja Dudę w ten sposób, że wykrzykiwali słowa wulgarne i uznane powszechnie za obelżywe". 

SULMIERZYCE. PODCZAS IMPREZY ZNISZCZYLI BANER PREZYDENTA

Całe zdarzenie miało mieć miejsce w czerwcu 2020 roku w Sulmierzycach. Wówczas to 50 uczniów z różnych szkół ponadpodstawowych spotkało się na imprezie z okazji rozpoczęcia wakacji. Na imprezie był alkohol. W pewnym momencie Makary M., Wojciech R. i Mikołaj S. mieli przynieść na imprezę baner wyborczy z wizerunkiem prezydenta Andrzeja Dudy, który zdjęli z pobliskiego płotu. 

Jak opisywano podczas rozprawy – o czym informuje TOK FM – oskarżeni pod adresem prezydenta zaczęli wykrzykiwać wulgaryzmy: „je*** Dudę”. Wojciech R. miał przeciąć plakat nożyczkami, ktoś inny chciał spalić baner. Całe zajście zostało uwiecznione na filmie. 

SULMIERZYCE. SYN RADNEJ OPOWIEDZIAŁ, CO DZIAŁO SIĘ NA IMPREZIE

Policja o całym zajściu została poinformowana przez radną Prawa i Sprawiedliwości z powiatu krotoszyńskiego. Jej syn również bawił się na tej imprezie w Sulmierzycach i to właśnie on opowiedział mamie o obraźliwych słowach pod adresem Andrzeja Dudy i o zniszczeniu baneru. 

Mama wypytywała mnie o to, bo dowiedziała się od kogoś o zdarzeniu – wyjaśnił w sądzie syn radnej, o czym informuje TOK FM. 
Zdaniem niektórych świadków, syn radnej nie protestował przeciwko zachowaniu oskarżonych.

Nie chciałem reagować, bo był alkohol i bałem się, że może dojść do kłótni. Bałem się, bo wiedziałem, że z tego może być afera – zeznał w sądzie syn radnej.
Radna z powiatu krotoszyńskiego o całej sprawie powiadomiła swoich kolegów z klubu Prawa i Sprawiedliwości oraz złożyła zawiadomienie na policję. Jak przyznała w sądzie – klub rozliczał się z dystrybucji banerów, a jeden z nich zniknął. 

SULMIERZYCE. UCZNIOWIE NIE PRZYZNALI SIĘ DO WINY

Oskarżeni o znieważenie Prezydenta RP uczniowie nie przyznali się do znieważenia Prezydenta RP, ale przeprosili za swoje zachowanie. 

Nie powinienem się w taki sposób wyrażać o panu prezydencie, choć mam swoje poglądy polityczne i nie jestem za panem prezydentem. Ale to zachowanie było strasznie nierozważne z mojej strony – mówił w sądzie Mikołaj S. 
Makary M. przyznał, że wstydzi się swojego zachowania. 

Moim celem nie było urażenie głowy państwa. To co się zdarzyło, to nie była polityczna manifestacja, byliśmy w swoim gronie i tylko bawiliśmy się. Bardzo żałuję, to jest nauczka dla mnie i przepraszam za to – mówił podczas rozprawy.
Wojciech R., który przeciął baner wyborczy podkreślał, że ten gest nic nie znaczył, był tylko impulsem i gdyby był trzeźwy, to na pewno by tego nie zrobił. 

Adwokat oskarżonych uczniów w rozmowie z PAP podkreślał, że działanie uczniów było tylko naiwną zabawą, a nie chęcią obrażenia prezydenta. 

Tutaj nie ma odpowiedniej formy zamiaru, która jest niezbędna do przypisania zamiaru sprawstwa, czyli chęci obrażenia prezydenta – oświadczył adwokat Tomasz Kowalski. 
Oskarżonym uczniom grozi kara do 3 lat więzienia. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy