Reklama

To był historyczny moment. W tych murach dokonano tego po raz pierwszy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: arch. Akademii Kaliskiej

To był historyczny moment. W tych murach dokonano tego po raz pierwszy - Zdjęcie główne

Zofia Marciniak napisała rozprawę doktorską w dziedzinie nauk społecznych i dyscyplinie nauk o bezpieczeństwie | foto arch. Akademii Kaliskiej

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W Akademii Kaliskiej odbyła się pierwsza publiczna obrona rozprawy doktorskiej. Napisała ją Zofia Marciniak.

Pierwsza obrona doktoratu w Akademii Kaliskiej

– To bez wątpienia historyczny moment dla naszej uczelni. Mgr Zofia Marciniak udowodniła, że warto mieć marzenia i warto je realizować właśnie w naszej uczelni – powiedział rektor uczelni, prof. Andrzej Wojtyła.

Zofia Marciniak napisała rozprawę doktorską w dziedzinie nauk społecznych i dyscyplinie nauk o bezpieczeństwie na temat ,,Doskonalenie kadr administracji samorządu powiatowego w ramach zarządzania kryzysowego, na przykładzie powiatu kaliskiego”.

Promotorem pracy był prof. Jarosław Wołejszo.

Pierwsza obrona doktoratu w Akademii Kaliskiej

– Jeszcze 2015 roku, podczas zajęć na ówczesnym Wydziale Nauk Społecznych i Humanistycznych, na kierunku obronność państwa, Zofia Marciniak zainteresowała się problematyką doskonalenia kadr w kontekście zarządzania kryzysowego. W ramach zajęć, zaczęliśmy rozwijać zainteresowania pani Zofii związane zarządzaniem kryzysowym, a ścisłą współpracę nad koncepcją rozprawy doktorskiej, rozpoczęliśmy w 2018 roku. Wtedy jeszcze nasza uczelnia nie miała uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora, ale wierzyliśmy, że to niebawem nastąpi. Dzisiaj, po trzech latach praca pani Zofii została ukończona i moim zdaniem zasługuje ona na to, by uzyskać stopień naukowy doktora. Dzisiaj mamy pierwszą publiczną obronę rozprawy doktorskiej w Akademii Kaliskiej, ale wierzę, że szybko przyjdzie czas, gdy kolejni doktoranci zasiądą na miejscu pani Zofii Marciniak – powiedział w swoim wystąpieniu prof. Wołejszo,

Pierwsza obrona doktoratu w Akademii Kaliskiej

Sekretarz komisji, dr Sławomir Wronka, stwierdził:

– Doktorantka osiągnęła wszystkie efekty polskich ram kwalifikacji, uzyskała trzy pozytywne recenzje i spełniła wszystkie formalne warunki. 21 maja 2021 roku komisja przyjęła rozprawę doktorską i teraz przyszedł czas na jej publiczną obronę.

Po słowie promotora, głos zabrała mgr Zofia Marciniak, która przedstawiła założenia i wyniki badań, a po niej swoje uwagi zgłosili recenzenci, którzy pozytywnie ocenili wybór tematu, strukturę pracy, a także ,,naukowo uzasadnione propozycje doskonalenia zawodowego powiatowych zespołów zarządzania kryzysowego”.

– Autorka przedstawia logicznie uporządkowany materiał naukowy o charakterze poznawczym i utylitarnym – stwierdził, prof. Janusz Kręcikij, jeden z recenzentów rozprawy.

Pierwsza obrona doktoratu w Akademii Kaliskiej

Później nastąpiła seria pytań członków komisji, a także osób, które zechciały uczestniczyć w publicznej obronie i przeczytały rozprawę, a po niej odpowiedzi mgr Marciniak.

– W mojej ocenie przedstawiona dysertacja stanowi samodzielne rozwiązanie problemu badawczego, przedstawiona praca doktorska spełnia wymagania formalne, dlatego przedstawiam wniosek o przyjęcie pracy – stwierdził po blisko dwóch godzinnej obronie, przewodniczący komisji, prof. Jan Posobiec.

W tajnym głosowaniu wszyscy członkowie (9 osób) głosowali za przyjęciem publicznej obrony rozprawy doktorskiej.

Stosowna uchwała w tej sprawie została przesłana do Senatu Akademii Kaliskiej wraz z wnioskiem o nadanie Zofii Marciniak stopnia naukowego doktora w dziedzinie nauk społecznych, w dziedzinie nauki o bezpieczeństwie.

– Kiedy kilka lat temu Zofia Marciniak rozpoczynała studia na naszej uczelni, nie myślała, że dzisiaj będzie w tym miejscu bronić rozprawy doktorskiej. Jestem szczęśliwa i szczerze gratuluję tego wspaniałego sukcesu, który zostanie zapisany w historii Akademii Kaliskiej –  dodała dr Beata Wenerska, dziekan Wydziału Nauk Społecznych.

– Słuchanie pani to sama przyjemność. Życzę kolejnych sukcesów - mówiła z kolei prorektor uczelni, prof. Katarzyna Sygit, gratulując doskonałej obrony. 

Posiedzenie Senatu, na którym będzie rozpatrywany wniosek o nadanie Zofii Marciniak stopnia naukowego doktora jest zaplanowane na 28 czerwca.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy