Kilka dni temu burmistrz Wolsztyna - Wojciech Lis - podpisał umowę na kapitalną renowację zabytkowego pałacu w Wolsztynie. Inwestycję realizować będzie Remerus Liessen Sp. z o.o. z Krakowa, specjalizująca się w konserwacji zabytków. Firma wygrała przetarg.
Wartość przedmiotowego zadania, zgodnie z umową wynosi, 19 mln 950 tys. złotych brutto. Gmina na ten cel pozyskała dofinansowanie ze środków zewnętrznych w dwóch edycjach rządowego programu Polski Ład - w wysokości łącznie 13 mln złotych - informuje Urząd Miejski w Wolsztynie.
Renowacja pałacu w Wolsztynie. Budynek przejdzie kapitalny remont
Rewitalizacja pałacu w Wolsztynie obejmuje gruntowną modernizację budynku. Przede wszystkim osuszone i zaizolowane zostaną fundamenty. Ściany na poddaszu zostaną ocieplone, a elewacja całego budynku odnowiona. Planuje się też wymianę stolarki okiennej i drzwiowej oraz montaż instalacji, m.in.: wodno-kanalizacyjnej, klimatyzacyjnej, przeciwpożarowej, elektrycznej oraz gazowej. Zamontowana zostanie winda zewnętrzna.
Zgodnie z umową, prace potrwają do połowy 2025 roku - przekazuje magistrat.
Pałac Wolsztyński zostanie otwarty dla mieszkańców i turystów
Po remoncie, pałac zostanie przeznaczony na cele społeczne, kulturalne i tyrystyczno-wypoczynkowe. Ponownie zostanie otwarty dla mieszkańców i osób odwiedziających Wolsztyn.
Stanie się tym samym wizytówką miasta, nawiązując do lat swojej świetności - podkreślają urzędnicy.
Pałac Wolsztyński położony jest nad jeziorem i otoczony parkiem z zabytkowym drzewostanem. Budynek został wzniesiony w 1845 roku w stylu neorenesansowym - dla Apolinarego Gajewskiego herbu Ostoja. W 1911 roku obiekt został przebudowany dla ówczesnego właściciela Wolsztyna - hrabiego Stefana Mycielskiego - i zyskał charakter neoklasyczny. W 1945 roku pałac spłonął w pożarze. Odbudowano został dopiero w latach 60-tych, ale nie odtworzono wówczas zabytkowych wnętrz. Przez lata budynek pełnił funkcję "Domu Turysty".
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.