Reklama

Tańszy prąd, jeśli złożysz wniosek. Dla kogo gwarantowana cena energii?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: adobe stock

Tańszy prąd, jeśli złożysz wniosek. Dla kogo gwarantowana cena energii? - Zdjęcie główne

licznik prądu | foto adobe stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Uwaga! Ważna wiadomość dla przedsiębiorców chcących się starać o zamrożenie cen energii elektrycznej oraz dla gospodarstw domowych, które mogą skorzystać z wyższego limitu prądu po niższej cenie.

Tańszy prąd w 2023 roku zagwarantowała ustawa o środkach nadzwyczajnych, mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku. Wsparcie obejmie niektóre firmy, podmioty użyteczności publicznej, jednostki samorządu terytorialnego i gospodarstwa domowe.

Ile będzie kosztować prąd?

Gospodarstwa domowe automatycznie skorzystają z maksymalnej ceny prądu 693 zł za MWh, ale tylko na 2000 kWh zużytego prądu. Za każdy kilowat ponadto, zapłacą cenę komercyjną. Pozostali, w tym przedsiębiorcy oraz instytucje użyteczności publicznej i samorządy będą mieli zagwarantowaną cenę 785 zł zaMWh - jednak, aby ją otrzymać muszą złożyć wnioski do dostawcy prądu. 

Kto składa wniosek, kto nie musi?

Dla gospodarstw domowych ceny prądu zostaną zamrożone od 1 stycznia, dla pozostałych już od grudnia, pod warunkiem, że złożą wnioski do 30 listopada. 

Jeśli chodzi o przedsiębiorców, z zagwarantowanej ceny mogą skorzystać wyłącznie mikroprzedsiębiorstwa, małe i średnie firmy, które:

  • zatrudniają średniorocznie mniej niż 250 pracowników
  • których roczny obrót nie przekracza 50 milionów euro lub, których suma aktywów bilansu końcowego nie przekroczyła 43 mln euro w przeliczeniu na złotówki.
Stawka 785zł za MWh dotyczy wyłącznie energii elektrycznej zużywanej na potrzeby podstawowej działalności przedsiębiorcy.

Co, jeśli zużywasz więcej niż 2000 kWh?

Natomiast, o wyższy limit zużycia dotowanego prądu mogą się ubiegać między innymi osoby niepełnosprawne, ich opiekunowie, posiadacze Karty Dużej Rodziny oraz rolnicy.

Ile wynoszą limity?

  • Osoby z niepełnosprawnością w znacznym lub umiarkowanym stopniu - limit do 2600 kWh
  • Posiadacze Karty Dużej Rodziny - do 3000 KWh
  • Rolnicy - do 3000 kWh
Te grupy odbiorców muszą złożyć do swojego dostawcy prądu wniosek o podwyższenie limitu - najpóźniej do 30 czerwca 2023 roku. Można to zrobić: osobiście, pocztą lub elektronicznie - z wykorzystaniem podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego.

Wzory oświadczeń dostępne są na stronach internetowych dostawców prądu. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy