Tańszy prąd w 2023 roku zagwarantowała ustawa o środkach nadzwyczajnych, mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku. Wsparcie obejmie niektóre firmy, podmioty użyteczności publicznej, jednostki samorządu terytorialnego i gospodarstwa domowe.
Ile będzie kosztować prąd?
Gospodarstwa domowe automatycznie skorzystają z maksymalnej ceny prądu 693 zł za MWh, ale tylko na 2000 kWh zużytego prądu. Za każdy kilowat ponadto, zapłacą cenę komercyjną. Pozostali, w tym przedsiębiorcy oraz instytucje użyteczności publicznej i samorządy będą mieli zagwarantowaną cenę 785 zł zaMWh - jednak, aby ją otrzymać muszą złożyć wnioski do dostawcy prądu.
Kto składa wniosek, kto nie musi?
Dla gospodarstw domowych ceny prądu zostaną zamrożone od 1 stycznia, dla pozostałych już od grudnia, pod warunkiem, że złożą wnioski do 30 listopada.Jeśli chodzi o przedsiębiorców, z zagwarantowanej ceny mogą skorzystać wyłącznie mikroprzedsiębiorstwa, małe i średnie firmy, które:
- zatrudniają średniorocznie mniej niż 250 pracowników
- których roczny obrót nie przekracza 50 milionów euro lub, których suma aktywów bilansu końcowego nie przekroczyła 43 mln euro w przeliczeniu na złotówki.
Co, jeśli zużywasz więcej niż 2000 kWh?
Natomiast, o wyższy limit zużycia dotowanego prądu mogą się ubiegać między innymi osoby niepełnosprawne, ich opiekunowie, posiadacze Karty Dużej Rodziny oraz rolnicy.Ile wynoszą limity?
- Osoby z niepełnosprawnością w znacznym lub umiarkowanym stopniu - limit do 2600 kWh
- Posiadacze Karty Dużej Rodziny - do 3000 KWh
- Rolnicy - do 3000 kWh
Wzory oświadczeń dostępne są na stronach internetowych dostawców prądu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.