Reklama

Takie zjawisko zdarza się raz na 150 lat. Warto ZOBACZYĆ

Opublikowano: wt, 30 sty 2018 15:04
Autor:

Takie zjawisko zdarza się raz na 150 lat. Warto ZOBACZYĆ  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Blue Moon. Super Blue Moon. Zaćmienie księżyca 2018.

 

Już jutro w nocy (31 stycznia) dojdzie do fascynującego zjawiska astronomicznego. Jak podają branżowe portale na niebie będzie można zaobserwować tzw. blue moon.

 

„W roku 2018, nie dość, że będziemy mieć dwa "niebieskie księżyce" (kolejny będzie w marcu), to ten ze stycznia będzie jednocześnie zaćmiony (będzie przykryty cieniem rzucanym przez Ziemię) - czytamy w informacji noizz.pl. - Trzecią składową na styczniowy "Super Blue Moon" jest fakt, że księżyc będzie w bardzo bliskiej odległości od Ziemi, czyniąc go od kilkunastu do kilkudziesięciu procent większym, niż jawi się nam on na co dzień.

 

Specjaliście podkreślają wyjątkowość, a także niezwykłą rzadkość tego właśnie zjawiska astronomicznego. Patrzący w bezchmurne niebo zobaczą nie tylko niebieski księżyc, superksiężyc, ale i jednocześnie zaćmienie satelity, podaje Space.com.

 

„Z tego, co wiadomo ludziom, po raz ostatni zaobserwowano te trzy zjawiska 31 marca 1866 roku. Czyli niemal 152 lata temu. Jest to rzadkie zjawisko, które stanowi prawdziwy rarytas dla amatorów astronomii” - zachwycają się autorzy tekstu na stronie doceniac.com.

 

Obserwatorzy radzą też, gdzie i jak zobaczyć "Super Blue Moon"? Jeśli nie będziecie w Azji albo zachodniej Ameryce, to raczej tylko w internecie. Jednka jest rozwiązanie - wielu astronomów amatorów zapowiada relację na żywo w sieci.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE