Reklama

Synoptycy ostrzegają przed groźnymi burzami! Zobacz, gdzie i o której mogą wystąpić

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Synoptycy ostrzegają przed groźnymi burzami! Zobacz, gdzie i o której mogą wystąpić - Zdjęcie główne

foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Uwaga. Synoptycy ostrzegają przed groźnymi burzami na terenie Wielkopolski. Jest komunikat.

Ostatnie tygodnie raczą nas istnie afrykańskimi upałami, podczas których termometry pokazują ponad 30 stopni Celsjusza. Wielokrotnie w ciągu upalnych dni Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydawał ostrzeżenie dotyczące groźnych upałów. Tym razem pojawiły się komunikaty ostrzegające przed niebezpiecznymi burzami oraz obfitymi opadami deszczu, a nawet gradu. 

Pogoda w Wielkopolsce - burze i opady deszczu

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie 1 stopnia dla wschodniej części Wielkopolski. Jednak niewykluczone, że komunikaty pojawią się również dla pozostałej części naszego województwa. 

- Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywy wiatru do 90 km/h. Miejscami grad - czytamy w komunikacie. 

Prawdopodobieństwo wystąpienia tych zjawisk wynosi 85%. 

[AKTUALIZACJA, 13.45] 

Na oficjalnej stronie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej pojawiła się aktualizacja komunikatów. Dla całego województwa wielkopolskiego wydano ostrzeżenie 2 stopnia. 

- Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Wysokość opadu od 30 mm do 60 mm. Opadom towarzyszyć będą burze z porywami wiatru do 90 km/h, lokalnie do 100 km/h. Miejscami grad. Prawdopodobieństwo wystąpienia tych zjawisk wynosi 85% - czytamy w komunikacie. 

Uwagi: Ostrzeżenie może być kontynuowane. Korekta dotyczy wysokości opadów podanych w wiadomości SMS.

Na Facebook’u, strona „Sieć Obserwator Burz” udostępniła grafikę oraz krótki opis dotyczący dzisiejszych burz. 

CZYTAJ TAKŻE: Ogromna burza w Wielkopolsce. Pożar obory i zerwane dachy [KLIKNIJ]

- W czwartek, a dokładniej ujmując w nocy z czwartku na piątek, ponownie czeka nas groźny incydent pogodowy. Modele numeryczne od kilku dni sugerowały pojawienie się kolejnego w tym sezonie Mezoskalowego Układu Konwekcyjnego (MCS) wędrującego od naszych południowych sąsiadów z wbudowaną linią szkwału (bow echo). Będą ku temu sprzyjające warunki pogodowe. Zarówno duża ilość wilgoci, która przyczyni się do ulewnych / nawalnych opadów deszczu, wysokie wartości poszczególnych wskaźników konwekcyjnych, czy pofalowany front atmosferyczny wraz z płytkim niżem wpłyną korzystnie na rozwój gwałtownych zjawisk burzowych, które mogą nieść poważne szkody i straty materialne. Prognozowane porywy wiatru mogą przekraczać 100 km/h, spodziewamy się także opadów dużego gradu i wspomnianych wcześniej nawalnych opadów deszczu - czytamy w poście na Facebook’u Sieć Obserwator Burz. 

|
źródło: Sieć Obserwatorów Burz

Pogoda w Wielkopolsce - o której? 

Pradopodobieństwo oraz potencjalne godziny wystąpienia groźnych zjawisk meteorologicznych prezentejujemy na poniższych grafikach. 

 

 

 

- Silne wiatry, deszcze oraz burze są naturalnymi zjawiskami pogodowymi i występują z różną siłą na całym świecie. Są zjawiskami, które szybko się przemieszczają. Wszystkie są jednak niebezpieczne. Powodują zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi oraz duże straty materialne. Bądź mądry przed szkodą. Uderzenie pioruna może skończyć się pożarem, uszkodzeniem konstrukcji budynku, przepaleniem instalacji elektrycznej, telewizora, lodówki, wszystkiego, co jest włączone do instalacji - ostrzega policja, która przygotowała wskazówki, jak zachować się podczas burzy

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy