reklama

Symbole Wielkanocy - co oznaczają i dlaczego pojawiają się akurat w czasie tych świąt?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Symbole Wielkanocy - co oznaczają i dlaczego pojawiają się akurat w czasie tych świąt? - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
7
zdjęć

Symbole Wielkanocy - skąd się wzięły i co oznaczają? | foto Adobe Stock

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości Przed Wielkanocą sklepowe półki, a potem także nasze domy wypełniają figurki zajączków i kurczaczków różnej wielkości, kolorów i kształtów, nie brakuje także kolorowych jajeczek i fantazyjnych palemek. Na targowiskach możemy z kolei kupić gałązki wierzby z "kotkami". Każdy zna te najbardziej charakterystyczne symbole Wielkanocy, ale czy każdy wie skąd się wzięły i jakie było ich pierwotne znaczenie?
reklama

Wielkanoc to jedno z najstarszych chrześcijańskich świąt, obchodzone początkowo zgodnie z obrzędowością żydowską. Dopiero z czasem wspomnienie męki i śmierci Chrystusa oraz celebrowanie Jego zmartwychwstania przyjęło tak uroczystą formę i zostało "rozciągnięte" na wiele dni, począwszy od przygotowań w czasie Wielkiego Postu, a skończywszy na uroczystości Zesłania Ducha Świętego. 

Podobnie, jak w przypadku wielu innych świąt, celebrowanie Wielkanocy w każdym kręgu kulturowym przyjęło formę charakterystyczną dla danego regionu świata i zostało wzbogacone o zwyczaje wywodzące się z czasów pogańskich. W Polsce nie wyobrażamy sobie Wielkanocy bez palemek, pisanek, zajączków i kurczaczków, nie zastanawiając się nawet, że wiele tych symboli wywodzi się z czasów przedchrześcijańskich. Forma pozostała, zmieniło się znaczenie. 

- Kościół zaakceptował pradawne zwyczaje agrarne i uzasadnił ich kontynuowanie treścią religijną, ale też wierni musieli wierzyć w moc religijnych elementów obrzędów, skoro je przyswoili - przekonuje Lidia Korczak w pracy "Obyczaje w Polsce od średniowiecza do czasów współczesnych". - Święcenie w czasach już chrześcijańskich gałązek wierzbowych, wody, ognia było nadaniem religijnej sankcji dawnym rytuałom - wyjaśnia.

Pod zdjęciami w galerii znajdziecie wyjaśnienia dotyczące pochodzenia i znaczenia najbardziej znanych symboli Wielkanocy, które do dziś cieszą się popularnością, pełniąc jednak funkcję wyłącznie dekoracyjną.    

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu gostynska.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama