Reklama

Sylwester. Bez godziny policyjnej ale z obostrzeniami? Nowe informacje!

Opublikowano:
Autor:

Sylwester. Bez godziny policyjnej ale z obostrzeniami? Nowe informacje! - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Wielkopolska. Przed świętami premier zapowiedział, że w sylwestrową noc (z 31 grudnia na 1 stycznia) od godziny 19:00 do 6:00 w Polsce będzie obowiązywał zakaz przemieszczania się. Okazuje się jednak, że wprowadzenie godziny policyjnej jest niezgodne z prawem.

 

 

 

Wprowadzenie w Polsce narodowej kwarantanny sprawiło, że tegoroczny Sylwester nie będzie mógł być hucznie świętowany. Nowy rok będzie można witać jedynie w gronie rodzinnym, a do domu zaprosić maksymalnie 5 osób.

 

Zgodnie z rozporządzeniem rządu od 31 grudnia 2020 r. od godziny 19:00 do 1 stycznia 2021 roku do godziny 6:00 na terenie całego kraju obowiązywać będzie zakaz przemieszczania się, z wyłączeniem wyjść w celu wykonywania czynności służbowych lub zawodowych, lub wykonywania działalności gospodarczej oraz zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego.

 

GODZINY POLICYJNEJ W SYLWESTRA NIE BĘDZIE

Podczas niedzielnej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki przyznał jednak, że rząd nie wprowadzi w Sylwestra godziny policyjnej, bo nie ma do tego uprawnień.

Prosimy i apelujemy o pozostanie w domu. Była mowa też o godzinie policyjnej, my godziny policyjnej nie wdrażamy. Aby ona mogła być zastosowana, to musielibyśmy – za zgodą pana prezydenta, za decyzją pana prezydenta – wdrożyć stan wyjątkowy. Uważamy, że dziś nie jest to niezbędne, gdyż ustawa o stanie zagrożenia epidemicznego daje nam niemal wszystkie instrumenty, właśnie poza tą godziną policyjną – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Premier nie może więc wprowadzić godziny policyjnej, a jedynie zaapelować o pozostanie w domach.

 

 

ZAKAZ PRZEMIESZCZANIA SIĘ W SYLWESTROWĄ NOC?

W rządowym rozporządzeniu zakaz przemieszczania się od 31 grudnia 2020 r. od godziny 19:00 do 1 stycznia 2021 roku do godziny 6:00 nadal widnieje i – co podkreślał dziś rano w Radiu TOK FM Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera – obowiązuje.

Pan premier powiedział bardzo wyraźnie, nie wprowadzamy godziny policyjnej, bo żeby wprowadzić godzinę policyjną, trzeba by wprowadzić jeden z trzech stanów nadzwyczajnych, np. stan wyjątkowy lub stan klęski żywiołowej. Natomiast jest ustawa z 2008 roku o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi i tam jest artykuł 46. Mówi on, że Rada Ministrów może w rozporządzeniu ustanowić nakaz określonego sposobu przemieszczania się. W związku z tym korzystamy z tego zapisu i na tej podstawie zostało wydane stosowne rozporządzenie, więc te przepisy są obowiązujące – wskazywał Michał Dworczyk.

 

MANDATY ZA WYJŚCIE Z DOMU W SYLWESTRA?

Oznacza to, że jeżeli w sylwestrową noc wyjdziemy z domu, to policjanci będą mogli ukarać nas mandatem? Do tego pytania w Polsat News odniósł się Piotr Müller, rzecznik rządu.

Wskazał, że od wielu tygodni w Polsce obowiązują przepisy dotyczące zakazu zgromadzeń, a – jego zdaniem – jeżeli ktoś w sylwestrową noc się przemieszcza, to raczej w większych grupach.

I chociażby nawet z tego tytułu, bez zakazu przemieszczania się, policja będzie egzekwować tego typu sankcje - wskazał Piotr Müller.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE