Reklama

Sygnał telewizji naziemnej wkrótce zniknie. Ponad 2 mln gospodarstw bez dostępu do telewizji naziemnej. Co dalej?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Sygnał telewizji naziemnej wkrótce zniknie.  Ponad 2 mln gospodarstw bez dostępu do telewizji naziemnej. Co dalej? - Zdjęcie główne

foto Adobe Stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Mieszkańcy z powiatów gostyńskiego, rawickiego, jarocińskiego, krotoszyńskiego i pleszewskiego, dla których jedyne źródło dostępu do telewizji stanowi bezpłatna telewizja naziemna nie będą mieli możliwości odbierania sygnału najpopularniejszych stacji. Zacznie obowiązywać nowy standard DVB-T2/HEVC, który zastępuje dotychczasowy DVB-T. Zatem jeśli nasz telewizor lub dekoder nie obsługuje nowego systemu nadawania - należy go wymienić. Niestety, dofinansowanie będzie można dostać tylko do zakupu dekodera.

Urząd Komunikacji Elektronicznej w komunikacie z 2020 r.  przedstawił plany przejścia z technologii DVB-T na DVB-T2. Teraz w końcu rozpoczął się ten zapowiadany proces. Od 28 marca nowy standard jest bowiem dostępny dla mieszkańców południowo-zachodniej Polski. Powszechnie stosowany standard DVB-T2 zastąpi obecną na rynku od 2013 r. technologię DVB-T. 

Utrata sygnału w marcu

Niektóre gospodarstwa domowe nie będą miały możliwości odbierania sygnału najpopularniejszych stacji. Zmiana standardu wynika z konieczności przeznaczenia obecnie wykorzystywanych przez telewizję naziemną częstotliwości z zakresu 700 MHz na potrzeby rozwoju szybkiego internetu w całej Europie. Obecnie obowiązuje standard DVB-T, a po zmianach będzie to DVB-T2/HEVC. Zmiana ma na celu dostosowanie jakości do dzisiejszych standardów, w tym szersze otworzenie się na treści w 4K. Co to oznacza dla posiadaczy telewizorów i tych osób, które planują zakup nowego TV? Przygotowana przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów ustawa ma pomóc właścicielom starszych odbiorników w dostosowaniu się do zmian.

Konieczna inwestycja

Samo przejście na nowy sygnał może nie być tak płynne, jak się spodziewano. Z badań, na jakie powołują się ogólnopolskie media wynika, że 2,27 mln gospodarstw w naszym kraju nie jest jeszcze przystosowana do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Jak przyznaje resort cyfryzacji, dla części gospodarstw domowych – tych, które odbierają wyłącznie bezpłatną naziemną telewizję cyfrową (nie korzystają z telewizji kablowej lub satelitarnej), zmiana standardu będzie się wiązać z koniecznością wymiany telewizora na nowszy, przystosowany do zmiany standardu model lub doposażenia obecnie użytkowanego telewizora w dekoder naziemnej telewizji cyfrowej. Inaczej ta część gospodarstw domowych może stracić możliwość odbioru sygnału w nowym standardzie. Najgorzej podobno sytuacja wygląda w województwach lubuskim i łódzkim, gdzie gotowość do zmiany standardu nadawania jest najniższa.

Na co uważać przy zakupie telewizora?

Podczas zakupu nowego telewizora konsumenci - niezależnie od miejsca zamieszkania - powinni się upewnić, że jest on w stanie poprawnie odbierać treści nadawane w standardzie DVB-T2/HEVC. Najprawdopodobniej znaczna część z Was już posiada odpowiedni odbiornik telewizyjny. Dotyczy to w szczególności osób, które w ostatnich latach zdecydowały się zakupić telewizor smart TV z ekranem o rozdzielczości 4K/Ultra HD. Jerśli planujemy zakup nowego sprzętu, mimo wszystko warto sprawdzić w specyfikacji technicznej określonego urządzenia, czy posiada on wbudowany tuner naziemnej telewizji cyfrowej drugiej generacji, czyli właśnie DVB-T2. Większość dostępnych dziś w sklepach telewizorów jest już przygotowana na odbiór sygnałów nadawanych z wykorzystaniem nowego standardu.

Nie tak płynne przejście

Samo przejście na nowy sygnał może nie być tak płynne, jak się spodziewano. Według najnowszych danych ponad 2 mln gospodarstw domowych może stracić możliwość odbioru sygnału w nowym standardzie. Najgorzej sytuacja wygląda w województwach lubuskim i łódzkim, gdzie gotowość do zmiany standardu nadawania jest najniższa.

Rząd funduje bony na dekodery

Są obiecane przez rząd pieniądze na dostosowanie telewizora do nowego standardu telewizji. - Zmiana rozdysponowania częstotliwości to duże wpływy do budżetu państwa - na poziomie 1 242 mln - 1 624 mln zł - powiedział minister Janusz Cieszyński, cytowany przez platformę money.pl. Zadeklarował, że część z tych środków rząd przekaże na wsparcie gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów zmiany standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Rząd postanowił dopłacić Polakom do dekoderów, które pozwolą odbierać telewizję w nowym standardzie - ma to być bon o wartości 100 zł, przekazany na każde gospodarstwo domowe, które potrzebuje wsparcia w zakresie przystosowania do zmiany standardu. Bon będzie można przeznaczyć na zakup dekodera.

Co zrobić, by dostać dofinansowanie?

Wnioskowanie o nowe świadczenie ma być bardzo proste, według zapewnień ministerstwa cyfryzacji: "Do wyboru będzie kilka opcji: elektroniczny formularz, tradycyjny wniosek, możliwości wnioskowania przez pełnomocnika - członka rodziny lub domownika".

Dofinansowanie jest jednorazowe. W ramach gospodarstwa domowego, przysługuje jednej osobie. Nie ma tutaj mowy o dopłacie do wymiany telewizora, a do zewnętrznych dekoderów, które pozwolą odbierać darmowe kanały telewizji naziemnej. Koszt takiego urządzenia to w zależności od modelu 100 - 200 zł, a dzięki dofinansowaniu ze strony rządu (tzw. bon na dekoder) możemy otrzymać wypłatę w wysokości 100 zł. Taka kwota w praktyce wystarczy na zakup prostego dekodera umożliwiającego wyświetlanie treści z telewizji naziemnej w nowym standardzie. Świadczenie będzie można uzyskać do końca 2022 r. po uzupełnieniu odpowiedniego wniosku. Co dalej? Pozostanie dokument potwierdzający przyznanie bonu na dekoder. Będzie go można zrealizować w jednym ze sklepów RTV, które zgłosiły się do udziału w programie.

Gdzie jest ewentualny haczyk?

Wniosek ma być wypełniany internetowo lub w placówce Poczty Polskiej, która obecnie zajmuje się "ściąganiem" abonamentu RTV. Będzie wiązał kupującego i sprzedającego dekoder w specjalnym systemie informatycznym. Pod koniec 2021 r. pojawiły się doniesienia sugerujące, że projekt „z bonusem” ma również na celu informacji na potrzeby ściągalności abonamentu RTV. Zdaniem eksperta z kancelarii Bącal Busiło, który wypowiedział się na łamach "Rzeczpospolitej", może tu chodzić o zbieranie informacji o obywatelach, którzy mają w domu odbiorniki, a w związku z tym od kogo można wspomniany abonament RTV ściągnąć. Obecnie temat ten jest pełen absurdów, chociażby dlatego, że nie mamy obowiązku wpuścić kontrolera do swojego mieszkania, a on sam nie może utrzymać takowego upoważnienia.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów oficjalnie zdementowała te pogłoski. Zapewniła, że nowe przepisy nie mają żadnego związku z abonamentem, a dane zebrane we wniosku są chronione klauzulą RODO i nie mogą być wykorzystywane w sposób inny niż w celach, dla których zostały zebrane. 

Od kiedy zmiana standardu nadawania?

W Polsce zmiana sposobu nadawania kanałów przesyłanych w ramach Naziemnej Telewizji Cyfrowej (czyli całkowite zwolnienie tzw. pasma 700 MHz na potrzeby operatorów telekomunikacyjnych i wdrożeń sieci 5G) ma nastąpić do 30 czerwca. Zgodnie z Krajowym Planem Działań 700 MHz, od II kwartału 2020 roku UKE i KRRiT trwa procedura zmiany rezerwacji częstotliwości i koncesji KRRiT, co wiąże się ze zmianami koncesji dla poszczególnych nadawców.

Harmonogram dla poszczególnych regionów przedstawia się następująco:

  • 28 marca 2022 r.: województwo dolnośląskie, lubuskie i opolskie,
  •  25 kwietnia 2022 r.: województwo kujawsko-pomorskie, pomorskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie,
  •  23 maja 2022 r.: województwo małopolskie, łódzkie, podkarpackie, śląskie i świętokrzyskie,
  •  27 czerwca 2022 r.: województwo lubelskie, podlaskie, mazowieckie i warmińsko-mazurskie.
Po tym czasie użytkownicy będą mogli odbierać kanały w rozdzielczościach Full HD i 4K (Ultra HD). Do tego zwiększyć ma się również liczba bezpłatnych programów.

 

Artykuł pochodzi z portalu gostynska.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy