reklama

Światowy Dzień Serca w Czeszewie. Maszerowali po urokliwym rezerwacie i promowali aktywność fizyczną

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Światowy Dzień Serca w Czeszewie. Maszerowali po urokliwym rezerwacie i promowali aktywność fizyczną - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
105
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościOkoło 80 osób wzięło udział w obchodach Światowego Dnia Serca w Czeszewie. W urokliwym, najstarszym rezerwacie przyrody w Wielkopolsce spotkali się kardiolodzy, leśnicy, prawnicy oraz miłośnicy aktywności fizycznej na świeżym powietrzu.
reklama

Okazją do wyjątkowego spotkania była Światowy Dzień Serca oraz trwająca kampania „Lasom Przyjazny”.

Światowy Dzień Serca w rezerwacie przyrody „Czeszewski las”

Była to już 18. edycja nordyckich spacerów „po zdrowie”. W tym roku miłośnicy aktywnego wypoczynku spotkali się w „Czeszewskim lesie”, który jest najstarszym rezerwatem przyrody w Wielkopolsce. Ze względu na swoją bioróżnorodność, często nazywany jest „Wielkopolską Białowieżą”. Uczestnicy spaceru, który odbył się w niedzielę (29 września), zebrali się na promie rzecznym, po czym wspólnie przepłynęli Wartę i znaleźli się na terenie pola biwakowego. 
Tam wszystkich miłośników aktywności fizycznej na świeżym powietrzu - w blasku promieni słonecznych - przywitał Jerzy Flisykowski z Polskiego Towarzystwa Leśnego. 

reklama

 - Spotykamy się po raz 18. na imprezie Nordic Walking, organizowanej przez Polskie Towarzystwo Leśne oddział Wielkopolski, kardiologów zrzeszonych w Polskim Towarzystwie Kardiologicznym i Nadleśnictwa Jarocin - mówił Jerzy Flisykowski, przewodniczący Zarządu Oddziału Wielkopolskiego PTL.


 - Istotą naszego spaceru jest pokazanie ciekawych leśnych zakątków Wielkopolski. Chcemy zachęcać, żebyście się państwo wybierali nie tylko przy tej okazji, ale też wędrowali w każdym momencie wolnego czasu - kontynuował.

Maszerowali z kijkami urokliwymi ścieżkami najstarszego rezerwatu przyrody w Wielkopolsce

Po jego wystąpieniu, głos zabrał lekarz kardiolog profesor Piotr Dylewicz, który mówił o znaczeniu ruchu dla naszego serca. Z kolei, Janusz Gogołkiewicz nadleśniczy Nadleśnictwa Jarocin opowiedział o rezerwacie „Czeszewski las”. 

reklama

- Pierwszy fragment starodrzewia objęto ochroną rezerwatową już w 1907 roku - wówczas obejmował on zaledwie 0,75 hektara. Obecnie, dzięki staraniom leśników i przyrodników, to powierzchnia ponad 530 hektarów, położonych w widłach Warty, Lutyni, lasów łęgowych. Jest jednym z największych rezerwatów leśnych - podkreślił Janusz Gogołkiewicz.

Rozgrzewkę dla wszystkich uczestników poprowadził dr Piotr Ogarzyński, po czym miłośnicy nordic walking podzielili się na dwie grupy i wyruszyli malowniczymi szlakami.

- Gratuluję wszystkim wyboru formy ruchu - zwrócił się do uczestników dr Piotr Ogarzyński. - Wszelkie formy ruchu czterokończynowe odciążają serce, bo praca mięśni powoduje to, że ruch krwi jest wspomagany i nasze serce w tym momencie pracuje lżej, a jednocześnie raźniej - mówił.

reklama


Jednocześnie polecał pływanie, narciarstwo biegowe, wioślarstwo oraz każdą inną dyscyplinę sportu, która angażuje wszystkie kończyny. 
Uczestnicy spaceru „po zdrowie” maszerując podziwiali liczne starorzecza Warty oraz niepowtarzalną roślinność i drzewa. Miłośnicy aktywności fizycznej na świeżym powietrzu byli zachwyceni ogromnych rozmiarów dębami rosnącymi na terenie rezerwatu. 

„Ruchem można zastąpić wiele leków, ale nie ma takich leków, które mogą zastąpić ruch”

Nieco zmęczeni, ale zrelaksowani wrócili na pole biwakowe, aby biesiadować przy ognisku i smacznym poczęstunku. W plenerze raczyli się m.in. dziczyzną, a na deser - ciastem.

 - Te tereny mnie zachwyciły, są przepiękne, cudowne. Ten wieloletni drzewostan ma niesamowitą magię. Nie po raz pierwszy jestem na takim spotkaniu kardiologów i leśników, ale w życiu nie wiedziałam, że tak blisko Poznania, Nadleśnictwo Jarocin ma takie tereny. Do tego jeszcze nam pogoda dopisała. We wspaniałym towarzystwie spędziłam aktywnie niedzielę - podkreśla Monika Lis, uczestniczka spotkania. 


Jerzy Flisykowski zaznacza, że tego typu wędrówki służą promocji najciekawszych miejsc leśnych w Wielkopolsce. W Czeszewie obchody Światowego Dnia Serca zorganizowano po raz drugi. 

- W Czeszewie jest najładniejszy drzewostan, rezerwat, który swoją historią przypomina początek ubiegłego wieku - 1907 rok. Osobiście bywam tutaj często. Będę się starał wyeksponować to miejsce - mówił przewodniczący Zarządu Oddziału Wielkopolskiego PTL.


Z kolei, profesor Piotr Dylewicz zaakcentował, że od czasów starożytnych wiemy, iż „ruchem można zastąpić wiele różnych leków, ale nie ma takich leków, które mogą zastąpić ruch”. 

- Mnóstwo chorób tzw. cywilizacyjnych ma związek z dwoma kwestiami. Z jednej strony, to epidemiologia - zmieniło nam się środowisko, a z drugiej - nasz styl życia, w którym dominuje tryb siedzący - praca przy komputerze. Pracy fizycznej, aktywności jest coraz mniej w życiu zawodowym. Pozostaje nam życie prywatne i rekreacja. Powinniśmy te wszystkie zaległości, które tracimy na skutek zmiany naszego stylu pracy wykorzystywać w czasie wolnym, aby powstrzymać funkcję naszego organizmu - mówił profesor.

Podkreślił, że im więcej ruchu, tym mniej chorób układu krążenia, nowotworów jelita grubego, prostaty, gruczołu piersiowego.  

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Artykuł pochodzi z portalu jarocinska.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama