Tymczasowe „banki tlenu” działają w czterech wielkopolskich komendach Państwowej Straży Pożarnej. Butle, jakie są w nich magazynowane stanowią zapas tlenu medycznego, wykorzystywanego na potrzeby szpitali walczących z Covid-19. Do 17 kwietnia wielkopolscy strażacy wyjeżdżali z tlenem mniej więcej 20 razy.
"Banki tlenu" zorganizowano w JRG 4 w Poznaniu oraz w jednostkach w Kaliszu, Lesznie i Czarnkowie.
Banki z tlenem - Kalisz
W Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu, w gotowości na pomoc okolicznym szpitalom czeka specjalistyczny samochód z ładunkiem 50 różnego rodzaju butli z tlenem. Na terenie JRG nr 1 KM PSP w Kaliszu „bank tlenu” funkcjonuje od kilku tygodni i stanowi zabezpieczenie szpitali w regionie na wypadek problemu z zapewnieniem odpowiedniej ilości tlenu na potrzeby hospitalizacji pacjentów.
- W celu sprawnego dostarczenia butli szpitalom do JRG nr 1 w Kaliszu w tymczasowe użytkowanie został przekazany z KP PSP w Turku ciężki samochód kwatermistrzowski z hydraulicznym dźwigiem samochodowym – informuje mł. kpt. Szymon Zieliński, oficer prasowy PSP w Kaliszu.
Pojazd na co dzień posiada ładunek około 50 różnej wielkości butli z tlenem, które alarmowo mogą być transportowane do wyznaczonego przez stanowisko kierowania komendanta wojewódzkiego miejsca, gdzie będą wykorzystywane do ratowania zdrowia i życia pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2.
Banki z tlenem - Leszno
Z kolei w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lesznie „bank tlenu” funkcjonuje od połowy listopada 2020 r. Magazynowane tam butle z tlenem medycznym stanowią zapas na potrzeby szpitali do wykorzystania w walce z wirusem SARS-CoV-2. W leszczyńskim magazynie znajduje się kilkadziesiąt butli o pojemności 10 oraz 50 litrów, które niejednokrotnie były już dostarczane do szpitali zgodnie z dyspozycją Wielkopolskiego Koordynatora Tlenu. W celu usprawnienia i przyspieszenia dostarczania tego „leku” ratującego życie, do Komendy Miejskiej w Lesznie został tymczasowo przekazany ciężki samochód kwatermistrzowski z HDS z KP PSP w Krotoszynie.
Banki z tlenem - Wielkopolska
Jak powiedział bryg. Sławomir Brandt, rzecznik wielkopolskiej straży pożarnej, obecnie w „bankach tlenu” zmagazynowanych jest łącznie 19,5 tys. litrów tlenu w butlach o pojemności od 10 do 50 litrów.
- Te zapasy są uruchamiane w nagłych przypadkach przez koordynatora tlenowego w urzędzie wojewódzkim. Na jego sygnał strażacy alarmowo wyjeżdżają i dostarczają tlen w potrzebne miejsca - tłumaczył rzecznik.
Wyjaśnił, że dzięki całodobowej służbie strażaków Państwowej Straży Pożarnej możliwość zadysponowania tlenu medycznego występuje zawsze, o każdej porze dnia i nocy, a wyjazd następuje w bardzo krótkim czasie.
Bryg. Brandt powiedział, że strażacy z tlenem byli wezwani m.in. pod koniec marca do szpitala tymczasowego w Poznaniu. W tymczasowej placówce na Międzynarodowych Targach Poznańskich nagle zabrakło tlenu dla pacjentów; 12 chorych przewieziono do innej lecznicy.
- Od listopada ubiegłegoroku, gdy uruchomione zostały bazy tlenowe, mieliśmy w sumie ok. 20 tego typu interwencji. Dostarczyliśmy w sumie 6,3 tys. litrów tlenu – powiedział rzecznik wielkopolskiej straży pożarnej.
Państwowa Straż Pożarna od samego początku pandemii podejmuje szereg działań wspierających walkę z Covid-19. W tym czasie strażacy m.in. tworzyli polowe izby przyjęć, pomagali osobom w kwarantannie oraz odkażali miejsca publiczne.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.