Reklama

Strażacy pomagają wielkopolskim szpitalom. Tworzą "banki z tlenem"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: KM PSP w Lesznie

Strażacy pomagają wielkopolskim szpitalom. Tworzą "banki z tlenem" - Zdjęcie główne

W celu usprawnienia i przyspieszenia dostarczania tlenu medycznego atującego życie, do Komendy Miejskiej w Lesznie został tymczasowo przekazany ciężki samochód kwatermistrzowski z HDS z KP PSP w Krotoszynie. | foto KM PSP w Lesznie

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Obecnie w „bankach tlenu” zmagazynowanych jest łącznie 19,5 tys. litrów tlenu w butlach o pojemności od 10 do 50 litrów.

Tymczasowe „banki tlenu” działają w czterech wielkopolskich komendach Państwowej Straży Pożarnej. Butle, jakie są w nich magazynowane stanowią zapas tlenu medycznego, wykorzystywanego na potrzeby szpitali walczących z Covid-19. Do 17 kwietnia wielkopolscy strażacy wyjeżdżali z tlenem mniej więcej 20 razy.

"Banki tlenu" zorganizowano w JRG 4 w Poznaniu oraz w jednostkach w Kaliszu, Lesznie i Czarnkowie. 

 

Banki z tlenem - Kalisz

 

W Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu, w gotowości na pomoc okolicznym szpitalom czeka specjalistyczny samochód z ładunkiem 50 różnego rodzaju butli z tlenem. Na terenie JRG nr 1 KM PSP w Kaliszu „bank tlenu” funkcjonuje od kilku tygodni i stanowi zabezpieczenie szpitali w regionie na wypadek problemu z zapewnieniem odpowiedniej ilości tlenu na potrzeby hospitalizacji pacjentów. 

- W celu sprawnego dostarczenia butli szpitalom do JRG nr 1 w Kaliszu w tymczasowe użytkowanie został przekazany z KP PSP w Turku ciężki samochód kwatermistrzowski z hydraulicznym dźwigiem samochodowym – informuje mł. kpt. Szymon Zieliński, oficer prasowy PSP w Kaliszu.

Pojazd na co dzień posiada ładunek około 50 różnej wielkości butli z tlenem, które alarmowo mogą być transportowane do wyznaczonego przez stanowisko kierowania komendanta wojewódzkiego miejsca, gdzie będą wykorzystywane do ratowania zdrowia i życia pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2.

 

Banki z tlenem - Leszno

 

Z kolei w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lesznie „bank tlenu” funkcjonuje od połowy listopada 2020 r. Magazynowane tam butle z tlenem medycznym stanowią zapas na potrzeby szpitali do wykorzystania w walce z wirusem SARS-CoV-2. W leszczyńskim magazynie znajduje się kilkadziesiąt butli o pojemności 10 oraz 50 litrów, które niejednokrotnie były już dostarczane do szpitali zgodnie z dyspozycją Wielkopolskiego Koordynatora Tlenu. W celu usprawnienia i przyspieszenia dostarczania tego „leku” ratującego życie, do Komendy Miejskiej w Lesznie został tymczasowo przekazany ciężki samochód kwatermistrzowski z HDS z KP PSP w Krotoszynie.

 

Banki z tlenem - Wielkopolska

 

Jak powiedział bryg. Sławomir Brandt, rzecznik wielkopolskiej straży pożarnej, obecnie w „bankach tlenu” zmagazynowanych jest łącznie 19,5 tys. litrów tlenu w butlach o pojemności od 10 do 50 litrów.

- Te zapasy są uruchamiane w nagłych przypadkach przez koordynatora tlenowego w urzędzie wojewódzkim. Na jego sygnał strażacy alarmowo wyjeżdżają i dostarczają tlen w potrzebne miejsca - tłumaczył rzecznik.

Wyjaśnił, że dzięki całodobowej służbie strażaków Państwowej Straży Pożarnej możliwość zadysponowania tlenu medycznego występuje zawsze, o każdej porze dnia i nocy, a wyjazd następuje w bardzo krótkim czasie.

Bryg. Brandt powiedział, że strażacy z tlenem byli wezwani m.in. pod koniec marca do szpitala tymczasowego w Poznaniu. W tymczasowej placówce na Międzynarodowych Targach Poznańskich nagle zabrakło tlenu dla pacjentów; 12 chorych przewieziono do innej lecznicy.

- Od listopada ubiegłegoroku, gdy uruchomione zostały bazy tlenowe, mieliśmy w sumie ok. 20 tego typu interwencji. Dostarczyliśmy w sumie 6,3 tys. litrów tlenu – powiedział rzecznik wielkopolskiej straży pożarnej.

Państwowa Straż Pożarna od samego początku pandemii podejmuje szereg działań wspierających walkę z Covid-19. W tym czasie strażacy m.in. tworzyli polowe izby przyjęć, pomagali osobom w kwarantannie oraz odkażali miejsca publiczne.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy