reklama

Starlinki nad Wielkopolską. Kiedy wypatrywać kosmicznego pociągu?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: B. Piotrowicz

Starlinki nad Wielkopolską. Kiedy wypatrywać kosmicznego pociągu? - Zdjęcie główne

Starlinki nad Wielkopolską. Kiedy wypatrywać kosmicznego pociągu? | foto B. Piotrowicz

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościZnów w Wielkopolsce będziemy mogli zobaczyć przelot kosmicznego pociągu - czyli Starlinków. To 22 satelity, które - po wyniesieniu na orbitę z bazy w amerykańskim Vandenberg - przemierzają niebo, tworząc wyraźnie widoczny sznur jasnych punktów.
reklama

Starlinki, nazywane potocznie „kosmicznym pociągiem”, od kilku dni przelatują nad Polską, wzbudzając zainteresowanie obserwatorów wieczornego nieba. 

reklama

Starlinki - co to takiego?

Starlinki to sieć 23 satelitów telekomunikacyjnych wyniesionych na orbitę okołoziemską przez firmę SpaceX. Mają dostarczać sygnał internetowy na naszą planetę - zwłaszcza do trudno dostępnych miejsc. Satelity tworzą sieć połączonych ze sobą urządzeń, które przesyłają sygnał internetowy między sobą oraz do użytkowników na Ziemi. 

„Kosmiczny pociąg” - nazwa ta wzięła się od charakterystycznego układu satelitów, które z ziemi wyglądają jak łańcuch jasnych punktów przelatujących po niebie, co przyciąga uwagę miłośników astronomii.

Im bliżej horyzontu (tak, jak wczoraj) tym satelity będą, na skutek perspektywy, "bliżej" siebie. Wzlatując coraz wyżej odległość kątowa między nimi będzie stopniowo rosnąć - pisze Karol Wójcicki, pasjonat astronomii, na profilu "Z głową w gwiazdach".

reklama

Kiedy będzie można zobaczyć „kosmiczny pociąg”?

Jak podkreśla Karol Wójcicki, dzisiejszy przelot (4 listopada) rozpocznie się o godz. 17:45, gdy pierwszy „wagonik” pojawi się około 10° nad zachodnim horyzontem, w konstelacji Węża. Przelot zakończy się o 17:51, gdy ostatni satelita zniknie w cieniu Ziemi - na wysokości 63°.

Sznur niebieskich satelitów będzie przemieszczał się do góry przez konstelację Koronę Północną, Herkulesa, a następnie wlecą do Smoka, gdzie będą znikać w cieniu Ziemi jeden po drugim - informuje Karol Wójcicki.

Dzisiejsza obserwacja to nie tylko przelot Starlinków. Jeśli pogoda pozwoli, na niebie można też dostrzec jasne meteory z roju Taurydów Południowych, którego maksimum przypada właśnie na dzisiejszą noc.

reklama

To rój który charakteryzuje się ZHR (liczba meteorów, jaką można zobaczyć w ciągu godziny - przyp. red.) zaledwie na poziomie 5-10, ale wyróżniają go często jasne i wolne bolidy. Jednym zdaniem: jak już coś poleci, to klękajcie narody - wskazuje pasjonat astronomii.

Czy pogoda pozwoli obserwować Starlinki?

Mimo pochmurnego poranka i przepołudnia, niebo nad Wielkopolską się przetarło i jest szansa, że zaobserwujemy przelot Starlinków. Według aktualnych prognoz, po godz. 17.00 w północnej części regionu powinno być pogodnie. Na pozostałym obszarze Wielkopolski może się chmurzyć, ale niewykluczone są przejaśnienia. Padać nie powinno.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama