Reklama

Wyrzuciła przez okno pieniądze i biżuterię. Straciła 40 tys. zł

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Wyrzuciła przez okno pieniądze i biżuterię. Straciła 40 tys. zł - Zdjęcie główne

"Seniorze nie daj się oszukać!". Apel policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu / zdjęcie ilustracyjne | foto Adobe Stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości "Seniorze nie daj się oszukać!" - apelują funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu. Oszuści wykorzystują ufność osób starszych i podstępnie okradają ich z oszczędności życia. Tylko w ostatnim tygodniu 86-letnia poznanianka straciła 40 tys. zł.

Policjanci z poznańskiej komendy apelują do mieszkańców, by byli bardzo ostrożni w kontaktach z obcymi, a oszustom podającym się za policjanta czy funkcjonariusza innych służb nie przekazywali pieniędzy. 

Wyrzuciła przez okno pieniądze. 86-latka padła ofiarą fałszywego policjanta

W zeszłym tygodniu ofiarą oszusta, który działał metodą "na policjanta" padła 86-letnia mieszkanka poznańskiego Nowego Miasta. Policja podaje, że w tym, jak i w wielu innych przypadkach, sposób działania oszustów był podobny.

- Starsza kobieta otrzymała telefon na numer stacjonarny od osoby podszywającej się za policjanta z wydziału kryminalnego, który przekazał jej informację, że prowadzi ,,akcję” przeciwko oszustom. Aby pomóc „funkcjonariuszom” w złapaniu szajki złodziei ma postąpić zgodnie z jego instrukcją. Seniorka spakowała wszystkie oszczędności oraz posiadaną biżuterię do reklamówki i wyrzuciła przez okno - tłumaczy sierż.szt. Łukasz Paterski.

Tym sposobem kobieta straciła pieniądze i biżuterię o łącznej wartości 40 tysięcy złotych.

 

Oszuści manipulują i często podszywają się pod służby. Pamiętaj, że możesz się rozłączyć 

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu apelują: "Nie bądźmy łatwowierni i nie dajmy się oszukać!".

- W przypadku, kiedy już podnosimy słuchawkę telefonu, a po drugiej stronie słyszymy głos, który wypytuje nas o szczegóły dotyczące naszego prywatnego życia i posiadania wartościowych rzeczy w tym zgromadzonych pieniędzy, jest to sygnał, że rozmawiamy z potencjalnym oszustem. Nasuwa się pytanie, co zrobić w takiej sytuacji? Odpowiedź jest prosta. Rozłączyć się! - doradza sierż. szt. Łukasz Paterski z Komedy Miejskiej Policji w Poznaniu.

Podkreśla, że oszuści manipulują i wywierają wpływ emocjonalny na drugiego człowieka.

- Dlatego, jeżeli ktokolwiek usłyszy w słuchawce telefonu osobę podającą się za policjanta, hydraulika, pracownika gazowni, czy sprzedawcę oferującego odkażanie mieszkań z powodu Covid 19, nie należy ulegać emocjom. Zawsze możemy się rozłączyć po to, aby zweryfikować nawiązany kontakt lub zadzwonić do kogoś bliskiego i poradzić się w tej sytuacji - podkreśla sierż. szt. Łukasz Paterski.

O próbach wyłudzenia pieniędzy informuj policję

Ważne - jak podkreślają funkcjonariusze - byśmy uczulali osoby starsze, naszych bliskich, na takie sytuacje, bowiem oszustwa metodą "na wnuczka", "policjanta", "pracownika wodociągów" czy "funkcjonariusza CBŚP" są coraz powszechniejsze. 

- Informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o przekazanie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.

Pamiętajmy także, by o wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast informować policję, dzwoniać na numer alarmowy 112.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy