Reklama

Rząd wprowadzi zakaz używania niektórych maseczek? Wiele na to wskazuje

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Rząd wprowadzi zakaz używania niektórych maseczek? Wiele na to wskazuje - Zdjęcie główne

Czy rząd wprowadzi zakaz używania niektórych maseczek. na to się zanosi | foto Adobe Stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Maseczki tylko na ustach, nos odsłonięty. Albo szalik czy chustka okręcone wokół twarzy. Ewentualnie przyłbica. Czy te sposoby zasłaniania twarzy – często widoczne na ulicach powiatów również w Wielkopolsce - są skuteczne w walce z koronawirusem?

Prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera rządu Mateusza Morawieckiego w sprawie COVID-19, wypowiada się w tym temacie jasno. Dziś rano poinformował, że Ministerstwo Zdrowia szykuje nowe rozporządzenie. Ma ono dotyczyć zakazu noszenia pewnego rodzaju maseczek.

Co mówi prof. Horban? 

- Chodzi o to, aby używać porządnych masek. Przynajmniej maska tak zwana chirurgiczna, nie mówiąc już o tych maskach z filtrem - powiedział dziś rano w mediach ogólnopolskich prof. Andrzej Horban, główny doradzający premierowi rządu - Mateuszowi Morawieckiemu - w sprawie COVID-19.

Profesor Andrzej Horban informował w TVN24, że możliwe jest wydanie – i to jeszcze dziś - 19 lutego - odpowiedniego rozporządzenia dotyczącego właśnie noszenia maseczek. Maseczek – a nie zasłaniania twarzy szalikami, chustkami czy przyłbicami. Taka praktyka to – zdaniem eksperta – pseudoochrona. Tymczasem rośnie liczba zakażonych na COVID-19. Rośnie też tym samym zagrożenie tzw. trzecią falą pandemii koronawirusa. 

 

Rozporządzenie odnośnie maseczek. Co się zmieni?

 

Profesor Andrzej Horban poinformował również, że możliwe jest wydanie – i to jeszcze dziś - odpowiedniego rozporządzenia dotyczącego właśnie noszenia maseczek. Co na to resort zdrowia? 

Do słów profesora Andrzeja Horbana - w mediach ogólnopolskich odniesli się już minister zdrowia i kancelaria premiera. Natychmiast zdementowano słowa prof. Horbana, który zapowiedział, że jeszcze w piątek (19 lutego) pojawi się rozporządzenie dotyczące standardów zasłaniania nosa i ust.

Szef resortu zdrowia przyznał, że owszem, pewne zmiany są rozważane.

- Rzeczywiście zastanawiamy się, czy te maseczki nie powinny być dookreślone, jeśli chodzi o standard noszenia ich. Tam mamy pewne zamienniki, np. w postaci szalika, pewnie trzeba będzie z tego zrezygnować. Tak samo przyłbice, ale nie przesądzałbym, że wprowadzimy tam jednoznaczny standard - wyjaśnił minister Adam Niedzielski.

Te informacje potwierdza rzecznik prasowy resortu zdrowia i - dementując wieści o nowym rozporządzeniu przekazywane przez prof. Horbana mówi:

- W tym tygodniu nie zapadnie żadna decyzja ministerstwa w tej sprawie. Trwa dyskusja o jakości materiałów wykorzystywanych do zasłaniania nosa i ust w czasie pandemii.

Apel prof. Andrzeja Horbana, gównego doradcy premiera w sprawie COVID-19 – o tym, że trzeba zasłaniać twarz porządnymi maseczkami, a nie szalikami, chustkami czy przyłbicami – rodzi pytania.

Porządne maseczki czyli jakie? 

Prawdopodobnie do koszą pójdą wszelkie maseczki bawełniane. Kto wie, czy nie będziemy musieli nosić tylko maseczek medycznych, chirurgicznych? Jedno jest pewne - im wyższy standard maseczki, tym lepsza ochrona przed koronawirusem.

Kiedy dowiemy się o nowych postanowieniach w sprawie koronawirusa?

 

Skoro dziś rozporządzenia w sprawie maseczek ochronnych jeszcze nie będzie, to kiedy można się spodziewać nowych regulacji odnośnie noszenia maseczek w dobie pandemii koronawirusa? Jak doprecyzował minister zdrowia - Adam Niedzielski - nowe przepisy mogą pojawić się w przyszłym tygodniu. 

Konferencja prasowa w sprawie zmiany nowych obostrzeń nieoficjalnie zapowiadana była na piatek, 19 lutego, na godz.14.00. Jednak może również zdarzyć się sytuacja, że odbędzie się później lub zostanie przeniesiona na kolejny tydzień. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy