W poniedziałek - 10 czerwca, w godzinach porannych, nastąpi zmiana organizacji ruchu. Na dotychczas jednokierunkowym odcinku ulicy Grunwaldzkiej - od Wołczyńskiej w stronę Plewisk - zostanie udostępniona druga część jezdni. Dzięki temu będzie możliwe zlikwidowanie objazdu przez ulice Południową i Żytnią. Kierowcy będą mogli kontynuować podróż, korzystając z wjazdu pod wiadukty oraz kładki pieszo-rowerowej, a następnie jechać w kierunku centrum Poznania.
Budowa zintegrowanego węzła Grunwaldzka to wspólne przedsięwzięcie Miasta Poznań, Powiatu Poznańskiego oraz Gminy Komorniki.
Zmiany w organizacji ruchu w związku z uruchomieniem przejazdu w stronę Poznania - ruch wahadłowy
- Uruchomienie przejazdu w stronę Poznania jest możliwe dzięki postępowi prac na ul. Wołczyńskiej oraz w rejonie jej skrzyżowania z ul. Grunwaldzką, a także dzięki zakończeniu zasadniczych robót na ul. Grunwaldzkiej od ul. Wołczyńskiej w kierunku Plewisk. Wykonawca będzie kontynuował prace nad docelowym układem drogowym, dlatego należy liczyć się z kolejnymi zmianami w organizacji ruchu w rejonie inwestycji - zapowiada Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie - czytamy na stronie Urząd Miasta Poznania.
Zmiany na 10 lipca dotyczą również ulicy Wołczyńskiej. Tam zostanie udostępniony drugi pas ruchu, umożliwiający dojazd do ulicy Grunwaldzkiej z kierunku Fabianowa. W rezultacie zmieni się trasa dojazdu do Poznania, nie będzie już prowadzić przez tymczasowy przejazd kolejowy, który wkrótce zostanie zlikwidowany. Droga dojazdowa, która dotychczas służyła kierowcom zmierzającym w kierunku Poznania, będzie pełnić swoją docelową funkcję, prowadząc do posesji przy ulicy Grunwaldzkiej numer 410 i 412, oraz do myjni samochodowej. Jednocześnie rozpocznie się budowa ostatecznego układu drogowego w rejonie skrzyżowania ulicy Wołczyńskiej i Owsianej, co wymaga wprowadzenia ruchu wahadłowego w tym miejscu. Ruch wahadłowy będzie sterowany ręcznie w przypadku potrzeby. Aby ominąć odcinek objęty ruchem wahadłowym, kierowcy jadący z Fabianowa w kierunku Plewisk mogą skorzystać z obecnego objazdu przez ulicę Fabianowską.
Prace, które wymagają wprowadzenia ruchu wahadłowego od 10 lipca, rozpoczną się także po stronie Poznania, w rejonie skrzyżowania ulicy Grunwaldzkiej z ulicami Piwoniową i Twardogórską. W zależności od etapu prac i natężenia ruchu, będzie działała tam sygnalizacja świetlna lub pojawią się osoby kierujące ruchem ręcznie. Nie będzie możliwości przejazdu między ulicą Szarotkową a ulicą Piwoniową w kierunku centrum Poznania (objazd przez ulicę Krokusową i Stokrotkową). Dojazd i dojście do posesji wzdłuż ulicy Grunwaldzkiej na przebudowywanym odcinku będą nadal możliwe. Skrzyżowanie ulic Krobskiej i Twardogórskiej nadal będzie nieprzejezdne, co oznacza, że wyjazd z ulicy Twardogórskiej do ulicy Grunwaldzkiej będzie możliwy przez odcinek objęty ruchem wahadłowym.
Ulica Piwoniowa na odcinku między ulicą Szarotkową a Grunwaldzką pozostaje jednokierunkowa w kierunku ulicy Grunwaldzkiej. Wyjazd będzie możliwy tylko w kierunku Plewisk, a zatem nadal obowiązywać będzie objazd przez ulice Stokrotkową i Krokusową. Dojazd od strony Plewisk będzie również prowadzony z wykorzystaniem istniejącego obecnie objazdu przez ulice Stokrotkową i Krokusową.
Zmiany dla osób korzystających z autobusów
Zmiany wprowadzane 10 lipca będą istotne dla pasażerów korzystających z autobusów. Oba przystanki Junikowo PKM zostaną przeniesione na odcinek ulicy Grunwaldzkiej między ulicami Stokrotkową i Strzelińską (w rejonie posesji numer 382-387).Powrót ruchu dwukierunkowego na ulicy Grunwaldzkiej po stronie Plewisk oznacza, że autobusy wrócą na swoją stałą trasę, a przystanki po stronie Plewisk będą działać w swoich docelowych miejscach. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie Zarządu Transportu Miejskiego.
Jakich zmian moga spodziewać się piesi i rowerzyści?
Razem z uruchomieniem przejścia i przejazdu rowerowego pod wiaduktami, zostanie usunięte dotychczasowe przejście przez tory kolejowe wzdłuż starego przebiegu ulicy Grunwaldzkiej.Dojście do peronu numer 1 w kierunku Palędzia będzie wciąż możliwe wzdłuż istniejącego śladu ulicy Grunwaldzkiej po stronie Poznania. Pasażerowie podróżujący pociągami powinni skierować się z przejścia pod linią kolejową do rejonu ulicy Piwoniowej, a następnie kontynuować przez ulicę Grunwaldzką wzdłuż drogi tymczasowej, aby dotrzeć na peron.
Dojście do peronu numer 2 w kierunku Poznania nie ulegnie zmianie i będzie nadal prowadzić przez teren budowanej pętli autobusowej. Piesi będą mogli poruszać się ulicą Grunwaldzką w Plewiskach po obu stronach, natomiast na odcinku od ulicy Piwoniowej do ulicy Strzelińskiej, w części poznańskiej, dostępny będzie tylko chodnik wzdłuż zachodniej krawędzi ulicy Grunwaldzkiej. Ulica Wołczyńska w Plewiskach nadal będzie dostępna dla pieszych po stronie południowej.
Natomiast rowerzyści będą musieli korzystać z objazdu z powodu kontynuacji prac budowlanych na ulicy Piwoniowej. Podobnie jak dla kierowców, nie będzie możliwości dojazdu do ulicy Grunwaldzkiej w kierunku Poznania, a obowiązywać będzie objazd przez ulice Stokrotkową i Krokusową, prowadzący z kierunku Plewisk do ulicy Szarotkowej i Piwoniowej.
- Rejon powstającego węzła Grunwaldzka jest nadal placem budowy i realizowane będą dalsze prace związane z docelowym układem drogowym, dlatego należy zachować ostrożność i zwracać uwagę na oznakowanie lub polecenia osób kierujących ruchem - podaje Urząd Miasta Poznania.
Przeczytaj także: Nowe połączenia z lotniska w Poznaniu. Już od października
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.