reklama

Ogromne zainteresowanie rentą wdowią. Do ZUS wpłynęła rekordowa liczba wniosków

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Ogromne zainteresowanie rentą wdowią. Do ZUS wpłynęła rekordowa liczba wniosków - Zdjęcie główne

Renta wdowia cieszy się ogromnym zainteresowaniem. ZUS odnotował ponad 52 tysiące złożonych wniosków od początku roku | foto pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościRenta wdowia cieszy się ogromnym zainteresowaniem. ZUS odnotował ponad 52 tysiące złożonych wniosków od początku roku, z czego z samej Wielkopolski ponad 4 tysiące.
reklama

Do końca 2024 roku obowiązywała zasada wypłaty osobie uprawnionej do emerytury lub renty jednego świadczenia - własnego albo renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Od stycznia to się zmieniło. 

reklama

Renta wdowia - na czym polega świadczenie?

Dzięki nowym przepisom, wdowy i wdowcy mają większą elastyczność w wyborze świadczenia. 

 - Od nowego roku mogą wybrać, czy chcą otrzymywać całą rentę rodzinną i 15 proc. własnego świadczenia, czy odwrotnie. Co ważne, od 1 stycznia 2027 r. drugie świadczenie zostanie zwiększone do 25 proc. Taki wybór mają również osoby, które mają prawo do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego, emerytury pomostowej, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, czy renty szkoleniowej - informuje Marlena Nowicka, rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.

To oznacza, że jeśli jesteś wdową lub wdowcem i masz prawo do: renty rodzinnej oraz własnego świadczenia - np. emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, możesz wybrać do wypłaty:

reklama

  • 100% renty rodzinnej i 15% własnego świadczenia albo
  • 100% własnego świadczenia i 15% renty rodzinnej.
 

Dla kogo renta wdowia?

Renta wdowia jest przyznawana na wniosek i po spełnieniu określonych warunków:

  • trzeba mieć co najmniej 60 lat (w przypadku kobiet) lub 65 lat (w przypadku mężczyzn),
  • do dnia śmierci małżonka pozostawać z nim we wspólności małżeńskiej,
  • nabyć prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż przed ukończeniem 55 lat (kobieta) i 60 lat (mężczyzna)
  • nie można pozostawać w nowym związku małżeńskim.
 

Jeśli ktoś do tej pory nie nabył prawa do renty rodzinnej po zmarłym małżonku, musi złożyć odrębny wniosek. 

Ile wynosi maksymalna wysokość świadczeń?

Aby móc starać się o rentę wdowią, suma ustalonych świadczeń w zbiegu nie może przekroczyć trzykrotności najniższej emerytury - czyli kwoty 5342,88 zł.

reklama

Do tego limitu wliczamy świadczenia, które będą wypłacane łącznie, a także świadczenia wypłacane przez instytucje zagraniczne oraz inne niż jednorazowe świadczenia i dodatki wypłacane na podstawie ustawy emerytalnej lub odrębnych przepisów - informuje ZUS.

Jeśli suma świadczeń przekroczy trzykrotność najniższej emerytury, renta zostanie pomniejszona o kwotę przekroczenia.

- Jeśli chcemy sprawdzić, czy spełniamy wszystkie warunki do przyznania dodatkowego świadczenia, możemy wypełnić specjalną, składającą się z siedmiu pytań ankietę. Każda osoba zainteresowana rentą wdowią ma również możliwość wyliczenia wysokości świadczenia. Może to zrobić za pomocą kalkulatora. Ankieta i kalkulator znajdują się na stronie internetowej www.zus.pl - dodaje rzeczniczka. 

reklama

Osobom, które złożą wniosek i spełnią warunki, renta wdowia zostanie przyznana od lipca 2025 roku.

Jak zarezerwować wizytę w ZUS?

Jeśli chcesz zasięgnąć informacji o zasadach przyznawania renty wdowiej w ZUS-ie, możesz wybrać dogodny termin i godzinę. Wystarczy, że wcześniej umówisz się spotkanie. Zarezerwować wizytę w Zakładzie można na kilka sposobów:

  • za pośrednictwem PUE/eZUS,
  • aplikacji mobilnej mZUS,
  • telefonicznie,
  • podczas wizyty w ZUS.
 

 

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu zpleszewa.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Najnowsze i najciekawsze wiadomości z Wielkopolski. Codziennie ciekawe treści specjalnie dla Ciebie! Zobacz co się dzieje Dziś w Wielkopolsce Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama