Reklama

Rekordowy wzrost liczby cudzoziemców pracujących w Wielkopolsce.

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Rekordowy wzrost liczby cudzoziemców pracujących w Wielkopolsce.  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Rekordowo wzrosła liczba cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Na koniec kwietnia br. wyniosła ponad 780 tys., w Wielkopolsce było to 86 tys.

To oznacza, że w naszym regionie legalnie pracuje coraz więcej obcokrajowców. Najwięcej, co nie jest zaskoczeniem, Ukraińców, Białorusinów, Gruzinów i Mołdawian. Sporą grupę stanowią również przybysze np. z Argentyny. Ilu emigrantow zarobkowych pozostaje w tzw. czarnej sferze?

Największy wzrost liczby cudzoziemców

Liczba ubezpieczonych cudzoziemców wyniosła w kwietniu 2021 r. 780,5 tys. i  wzrosła w stosunku do lutego 2020 r. o 110,3 tys., a w stosunku do marca 2021 r. – o 14,5 tys. Największy zwyżkę  w stosunku do marca bieżącego roku odnotowano w przypadku obywateli Ukrainy – o 10,3 tys.

Porównanie liczby obcokrajowców 

Dla porównania, w 2016 r. liczba zgłoszonych do ubezpieczenia emerytalno-rentowego w ZUS obcokrajowców  przekraczała 237 tysięcy. Obecnie jest ich już ponad 780 tysięcy. Większość z nich (ok. 454 tys.) to osoby zatrudnione na umowę o pracę. Kolejne ponad 22 tys. cudzoziemców prowadzi własną działalność gospodarczą albo współpracuje przy jej  prowadzeniu - tak wynika z oficjalnych danych ZUS. 

Liczba ubezpieczanych aktualnie cudzoziemców 

W Wielkopolsce ZUS ubezpiecza 86 tysięcy obcokrajowców (w 2016 r. było ich 21,5 tysiąca). Największą grupę wśród nich stanowią Ukraińcy (ponad 70 tys.), Białorusini (przeszło 4 tys.), Gruzini (2,3 tys.) oraz obywatele Mołdawii (1,3 tys.). Większość z nich ma umowę o pracę. 

W drugim kwartale 2020 r., z powodu pandemii, zanotowaliśmy ostry spadek liczby cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych w naszym kraju – informuje Marlena Nowicka – regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce - Natomiast, w drugiej połowie 2020 r. ponownie wzrosła liczba obcokrajowców  i to wzrosła do najwyższego w historii poziomu. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy