reklama

Pszczoły zamieszkały na zajezdni Franowo w Poznaniu. To jedna z najłagodniejszych ras

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: UM Poznań

Pszczoły zamieszkały na zajezdni Franowo w Poznaniu. To jedna z najłagodniejszych ras - Zdjęcie główne

foto UM Poznań

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościW Poznaniu, podjęto inicjatywę mającą na celu ratowanie pszczół i poprawę warunków życia owadów w mieście. Łagodna rasa pszczół zamieszkała na zajezdni Franowo.
reklama

Pszczoły od wieków odgrywają kluczową rolę w ekosystemie, odpowiadając za zapylanie wielu roślin, w tym tych, które stanowią podstawę żywienia ludzi. Niestety, wiele gatunków pszczół boryka się z problemami związanymi z utratą siedlisk i występowaniem szkodliwych czynników, co powoduje spadek ich populacji na całym świecie. 

reklama

Pszczoły na zajezdni Franowo

Zajezdnia Franowo, będąca częścią komunikacji miejskiej, stała się nowym domem dla trzech rodzin pszczelich. Pomysłodawcą i inicjatorem tego przedsięwzięcia jest Zarząd MPK Poznań, które od 2019 roku realizuje program "Poznań dla pszczół". W ramach tego projektu, miejscowe społeczności są edukowane na temat roli pszczół i innych zapylaczy w ekosystemie oraz znaczenia ich ochrony dla środowiska i gospodarki.

- Pszczoły na terenie naszych zajezdni tramwajowych i autobusowych to nie nowość, choć do tej pory bywały u nas gościnnie, a teraz w zajezdni Franowo mają swój prawdziwy dom - mówi Krzysztof Dostatni, prezes Zarządu MPK Poznań, czytamy na stronie Urząd Miasta Poznania. - Pasieka to nasz wkład w ratowanie pszczół, a więc i środowiska, ale także ogromna radość na widok tego, jak owady uwijają się, produkując miód.

reklama

Specjaliści wcześniej dokładnie sprawdzili teren zajezdni Franowo, aby upewnić się, czy spełnia on wymagane warunki do założenia pasieki. Odpowiednie nasłonecznienie, ochrona przed wiatrem i dostęp do miododajnych roślin to kluczowe czynniki sprzyjające życiu pszczół. Tomasz Wojtiuk, pszczelarz odpowiedzialny za tę inicjatywę, jest właścicielem pszczół i uli, które teraz zamieszkują miejską pasiekę.

- Trzeba pamiętać, że pszczoły latają i pracują w promieniu 2 kilometrów, co daje obszar około 250 hektarów. Zagospodarowanie zajezdni oraz jej okolic sprawiają, że mogą czuć się tu swobodnie. Latem w każdym z uli może być 80 tysięcy pszczół, zimą ta liczba zmniejszy się do 10 tysięcy - mówi Tomasz Wojtiuk z firmy Beeup.pl, pszczelarz i członek Polskiego Związku Pszczelarskiego, czytamy na stronie UM Poznań. To jego zadaniem, jako właściciela pszczół i uli, będzie opieka nad pszczelimi rodzinami na Franowie. 

reklama

Na terenie zajezdni zamieszkała łagodna rasa pszczół - Buckfast

W ulach na terenie zajezdni Franowo zamieszkała rasa Buckfast. Pszczoły tej rasy są jednymi z najłagodniejszych i produkują smaczny miód. W mieście mają także łatwiejszy dostęp do różnorodnych kwiatów w porównaniu z terenami wiejskimi, co sprzyja efektywniejszemu zbieraniu nektaru.

Szacuje się, że każdy ul z zajezdni Franowo wytworzy ok. 12 kg miodu.

- Wbrew pozorom, miejskie miody są mniej zanieczyszczone niż te pochodzące z wiejskich pasiek, gdzie pszczoły zdobywają pożytek z terenów poddawanych opryskom - wyjaśnia Tomasz Wojtiuk, czytamy na UM Poznań.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama