Szukaliśmy finansowania zewnętrznego tej inwestycji i efektem jest podpisanie umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego - informuje w miejskim komunikacie Natalia Weremczuk, zastępczyni prezydenta Poznania.
Pozyskana preferencyjna pożyczka z Banku Gospodarstwa Krajowego - niemal 163 mln zł - pokryje około 90 procent kosztów inwestycji.
Remont poznańskiej Palmiarni - jeden z największych projektów fiansnowanych z KPO
Finansowanie zostało zapewnione ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO), wspierających zieloną transformację miast.
Co istotne, wsparcie z BGK dla Palmiarni to jeden z największych w Polsce projektów współfinansowanych z KPO. Pożyczka została udzielona na preferencyjnych warunkach - oprocentowanie wynosi 1 procent rocznie - podkreśla Natalia Weremczuk.
Wkrótce zostanie ogłoszony przetarg na przebudowę palmiarni
Poznańskie Inwestycje Miejskie wyłoniły już inżyniera kontraktu odpowiedzialnego za to zadanie. Aktualnie prowadzone są prace nad dokumentacją projektową oraz uzyskiwaniem niezbędnych decyzji, w tym pozwolenia na budowę. W najbliższych miesiącach planowane jest ogłoszenie przetargu na realizację robót budowlanych.Prace związane z modernizacją obiektu zostaną podzielone na etapy. Miasto Poznań informuje, że konkretne terminy zostaną podane dopiero po wyłonieniu wykonawcy inwestycji.
Jaki będzie zakres modernizacji Palmiarni Poznańskiej?
Ostatni gruntowny remont Palmiarnia Poznańska przeszła w latach 1982-1992. Planowana obecnie modernizacja ma dostosować obiekt do obecnie funkcjonujących przepisów oraz technologii i standardów stosowanych w podobnych tego typu kompleksach w Polsce i Europie.Wymienione zostanie oszklenie pawilonów wystawienniczychm - co poprawi dostęp światła naturalnego, przy jednoczesnym zmniejszeniu energochłonności budynku. To ma się przełożyć na oszczędności w kosztach utrzymania.
Nowe wejście, kawiarnia i akwarium
Modernizacja obiektu uwzględnia również przebudowę wejścia głównego, a także rozbiórkę i budowę na nowo kawiarni oraz budynku akwarium z wielkokubaturowymi zbiornikami, w których możliwe będzie eksponowanie m.in. dużych ryb rzecznych z Ameryki Południowej.
Rewitalizacja zieleni i modernizacja infrastruktury
Projekt zakłada rewitalizację zieleni wokół palmiarni oraz prace związane z infrastrukturą techniczną, które obejmą przebudowę uzbrojenia terenu i modernizację instalacji centralnego ogrzewania. Zainstalowane zostaną również automatyczne systemy sterowania w zakresie wietrzenia, cieniowania, oświetlenia i multimediów.Przebudowa Palmiarni Poznańskiej ma rozpocząć się zgodnie z planem pod koniec bieżącego roku, natomiast zakończenie prac i rozliczenie z pożyczkodawcą przewidziano na 2030 rok.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.