Miasto Poznań stara się o dofinansowanie na realizację tej inwestycji. Środki miałyby pochodzić z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) i zostać przyznane w formie pożyczki. Po zabezpieczeniu finansowania ogłoszony zostanie przetarg na wykonanie prac budowlanych.
Obecnie trwają prace nad dokumentacją projektową wraz z uzyskaniem niezbędnych decyzji, w tym pozwolenia na budowę. Celem inwestycji jest zachowanie wyjątkowej kolekcji roślin i poprawa komfortu zwiedzania Palmiarni Poznańskiej. Projekt zakłada m.in. wymianę oszklenia fasad i poszycia dachów pawilonów w nowoczesnej technologii, a także przebudowę akwarium, kawiarni, budynku administracyjnego i zaplecza. Prace zostaną podzielone na etapy - zapowiada w komunikacie Justyna Litka, prezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.
Ostatnia gruntowna modernizacja poznańskiej Palmiarni ponad 30 lat temu
Ostatni kompleksowy remont Palmiarni miał miejsce w latach 1982-1992. Od tego czasu budynek uległ ponownej degradacji. Modernizacja pozwoli zachować unikatowe, trudno odnawialne ekosystemy roślinne oraz dostosować obiekt do aktualnych przepisów, technologii i standardów stosowanych w podobnych kompleksach w Polsce i Europie. Istotnym aspektem przebudowy będzie także poprawa dostępności dla osób z niepełnosprawnościami.
Nowa kawiarnia i akwarium w Palmiarni w Poznaniu
Planowane jest całkowite wymienienie oszklenia pawilonów wystawienniczych, co poprawi dostęp do światła naturalnego. Przebudowane zostanie również główne wejście do budynku. Powstanie nowa kawiarnia, a dotychczasowa zostanie rozebrana. Nowy budynek akwarium będzie wyposażony w wielkokubaturowe zbiorniki, umożliwiające ekspozycję m.in. dużych ryb rzecznych z Ameryki Południowej.
Rewitalizacja otoczenia Palmiarni
Modernizacja obejmie również otoczenie Palmiarni. Zostaną zastosowane rozwiązania z zakresu tzw. błękitno-zielonej infrastruktury, które sprzyjają retencji wody, dzięki odpowiedniemu doborowi roślin i gruntu o zwiększonej przepuszczalności.
Nowoczesne systemy i infrastruktura
Przebudowa obejmie także sieć infrastruktury technicznej. Konieczna jest modernizacja instalacji centralnego ogrzewania, kluczowego dla utrzymania egzotycznych roślin, a także wprowadzenie nowoczesnych systemów automatycznego sterowania wietrzeniem, cieniowaniem, oświetleniem i multimediami.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.