Reklama

Nowa edycja Programu Maluch Plus. Pieniądze na żłobek w każdej gminie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Facebook: Marlena Maląg

Nowa edycja Programu Maluch Plus. Pieniądze na żłobek w każdej gminie - Zdjęcie główne

foto Facebook: Marlena Maląg

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ruszył nabór wniosków do nowej, rozszerzonej edycji programu Maluch Plus. Ma powstać ponad 100 tys. miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi.

Ruszył nabór wniosków do nowej rozszerzonej edycji programu Maluch Plus, który potrwa do 19 lutego. 

Mam nadzieję, że program Maluch Plus spotka się z dużym zainteresowaniem. Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom polskich rodzin. Aby rodzice mogli wrócić do aktywności zawodowej, chcemy stworzyć im warunki do oddania dzieci pod dobrą opiekę - komentuje Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej.

Program Maluch Plus w pierwszej kolejności dla gmin 

Budżet obecje edycji programu to 5,5 mld zł. Pieniądze mają pochodzić z budżetu państwa, Krajowego Planu Odbudowy oraz Unii Europejskiej.

- Dzięki tym środkom, dzięki zwiększeniu budżetu powstać może ponad 100 tys. nowych miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 - twierdzi Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej. 

Pieniądze w ramach Programu Maluch Plus przeznaczone są w pierwszej kolejności dla gmin. Każdy samorząd może starać się o fundusze na utworzenie dodatkowych miejsc opieki w nowych lub istniejących już instytucjach oraz na funkcjonowanie żłobków czy klubów dziecięcych - tu dofinansowanie ma być wypłacane przez 36 miesięcy.

Co ważne, jak informuje ministerstwo rodziny, gminy mogą zgłosić wyższe zapotrzebowanie na dofinansowanie niż wynika to z przyjętego algorytmu. 

- Naszym głównym celem jest tak zmienić Program Maluch Plus, aby wszystkie bariery, które do tej pory powodowały, że samorządy miały trudności ze zrealizowaniem takich inwestycji, z budową żłobków, żeby te bariery konsekwentnie likwidować - zapowiada wiceminister rodziny i polityki społecznej - Barbara Socha.

W sytuacji, gdy konkretne gminy nie zawnioskują o przewidziane dla nich algorytmem środki, niewykorzystane pieniądze mają być rozdysponowane wśród innych samorządów, instytucji, stowarzyszeń czy osób fizycznych.

Gmina ma 3 lata na przeprowadzenie inwestycji dofinansowanych z programu. Pozostałe podmioty będą miały na to 2 lata.

Jak duże jest dofinansowanie w Programie Maluch Plus?

Kwoty dofinansowania z KPO na tworzenie nowych miejsc opieki w dwóch typach instytucji: żłobkach i klubach dziecięcych, wynoszą odpowiednio (na utworzenie 1 miejsca opieki):

  • Dla gmin - do 35.862 zł (bez VAT)
  • Dla pozostałych podmiotów - 12.410 zł (z VAT)

W przypadku środków z Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego dofinansowanie na tworzenie nowych miejsc opieki w trzech typach instytucji: żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów wynosi (na utworzenie 1 miejsca opieki) 12.410 zł - niezależnie od sektora.

Kwota dofinansowania na funkcjonowanie 1 miejsca opieki to około 837 zł miesięcznie.

Jak i do kiedy złożyć wniosek?

Wniosek jest składany drogą elektroniczną do 19 lutego 2023 r., za pośrednictwem Modułu 2 systemu Rejestr Żłobków oraz Portalu Informacyjno-Usługowego Emp@tia

Do 17 marca urzędy wojewódzkie będą miały czas na ocenę wniosków. Ogłoszenie wyników naboru planowane jest do 28 kwietnia 2023 r.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy