Reklama

Premier Mateusz Morawiecki i dwaj ministrowie w Poznaniu. W jakim celu?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dzisiaj, 23 stycznia, do Poznania przyjechali premier Mateusz Morawiecki oraz dwaj ministrowie - Mariusz Błaszczak i Piotr Gliński. Wizyta była związana z przekazaniem Muzeum Narodowemu sreber z Funduszu Obrony Narodowej.

Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego oraz wicepremierów - Mariusza Błaszczaka i Piotr Glińskiego była związana z przekazaniem Muzeum Narodowemu w Poznaniu zbioru sreber z Funduszu Obrony Narodowej.
 

Muzeum w Poznaniu otrzymało zbiór sreber z Funduszu Obrony Narodowej

Do tej pory, poznańskie muzeum było depozytariuszem zbioru sreber z Funduszu Obrony Narodowej, który liczy ok. 2.400 kg i jest aktualnie przechowywany w 51 kontenerach.  
Fundusz Obrony Narodowej to był wielki, piękny gest serca. Wszystko, co Polacy mogli dać naszej wspólnocie, żeby jej bronić. To były przedmioty powszechnego użytku, przedmioty artystyczne, pamiątki rodzinne, puchary sportowe, obrączki, oszczędności całego życia, wdowi grosz - powiedział Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego, podczas uroczystego przekazania sreber do zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Czym był Fundusz Obrony Narodowej?

Fundusz Obrony Narodowej utworzono na mocy 1936 roku, by pozyskać dodatkowe środki na dozbrojenie armii - w obliczu zagrożenia ze strony hitlerowskich Niemiec. Środki gromadzone w funduszu pochodziły z darów i zapisów osób prywatnych, instytucji oraz ze składki społecznej.

Polacy niezwykle ofiarnie zasilili FON - zarówno w postaci gotówkowej, jak i rzeczowej, w tym kosztownościami - informuje ministerstwo obrony narodowej. 

Po wybuchu w 1939 roku II wojny światowej, niewykorzystane dary wywieziono za granicę.

W ambasadzie polskiej w Bukareszcie podzielono je na część „srebrną” i „złotą”.  61 skrzyń ze srebrem przewieziono z Rumunii do Francji, gdzie przetrwały II wojnę światową. „Srebrny” Fundusz Obrony Narodowej Polska odzyskała w 1976 r. - czytamy na stronie MON.

Premier i ministrowie w Fabryce Pojazdów Szynowych H. Cegielski 

Ministrowie rano odwiedzili m.in. Fabrykę Pojazdów Szynowych H. Cegielski, gdzie odbyła się konferencja prasowa. Wicepremier i minister obrony narodowej - Mariusz Błaszczak podkreślił, że rząd sukcesywnie modernizuje i będzie wzmacniał potencjał polskiej armii. 

- Włączamy polski przemysł do łańcucha dostaw, produkcji na rzecz wojska polskiego - tłumaczył szef MON na konferencji prasowej fabryce H. Cegielski. 

Wskazał, że w zakładach Cegielskiego produkowane są elementy do Programu Wisła (dozbrojenie armii). Wyjaśnił również, dlaczego zakłady Cegielskiego są tak ważne.

- To wielka historia naszego kraju, dotycząca uprzemysłowienia, skoku cywilizacyjnego. Ale to wszystko zostało zaniedbane, zaniechane w czasach rządów liberałów, koalicji PO-PSL. Teraz konsekwentnie to odtwarzamy. Zamawiamy broń dla wojska polskiego zawsze w Polsce - mówił szef MON.

 I dodał:
- Kreujemy nowe miejsca pracy, rozwijamy i wzmacniamy wojsko polskie, bo bezpieczeństwo jest dla nas najważniejsze. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy