Reklama

Prawo jazdy w telefonie. Dzięki mDokumentom wszystko załatwimy przez aplikacje

Opublikowano: czw, 11 sty 2018 13:07
Autor:

Prawo jazdy w telefonie. Dzięki mDokumentom wszystko załatwimy przez aplikacje - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

MDokumenty. Prawo jazdy w telefonie. Dokumenty mobilne. Dowód rejestracyjny w telefonie. Mobilny dowód rejestracyjny.

 

 

Prawo jazdy, dowód rejestracyjny, potwierdzenie polisy OC... - to wszystko musisz posiadać żeby uniknąć mandatu przy kontroli pojazdu. Jednak Ministerstwo Cyfryzacji wychodzi z inicjatywą nowego systemu, który będzie przychylny dla kierowców i pozwoli żeby wszystkie te dokumenty mogły zostać w domu, a do wglądu będziemy oddawać dokumenty w formie aplikacji na telefon - mDokumenty.

 

 

Od strony technicznej usługa jest gotowa - mówi Wirtualnej Polsce Karol Manys, rzecznik prasowy Ministerstwa Cyfryzacji. - Konieczne jest jednak dostosowanie prawa do nowego rozwiązania. Projekt odpowiednich przepisów już powstał. Nie jestem jednak w stanie powiedzieć, jak długo będzie trwała jego droga legislacyjna. Pozostaje też kwestia źródła danych dla aplikacji. Zgodnie z założeniami ma być nim baza Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców 2.0, a ta zostanie uruchomiona w pełnym zakresie 4 czerwca 2018 roku - dodaje Karol Manys.

 

Po wprowadzeniu usługi, kierowca będzie musiał podać funkcjonariuszowi policji imię i nazwisko oraz numer PESEL. Policjanci wprowadzą dane za pomocą interfejsu zamontowanego w radiowozie. W tym momencie kierowca dostanie SMS z kodem dostępu, który poda funkcjonariuszowi, a ten uzyska dostęp do potrzebnych mu danych.

 

Jeśli w miejscu zatrzymania nie będzie zasięgu lub telefon nam się po prostu rozładuje - policja skorzysta z procedury zapasowej - zweryfikuje nasze dane za pomocą własnego urządzenia oraz kontaktu radiowego z najbliższą komendą.

 

Z podobnym pomysłem wyszedł poseł Kukiz'15 - Tomasz Jaskóła, który złożył interpelacje do ministerstwa infrastruktury stwierdziwszy, że posiadanie przy sobie dokumentów podczas kontroli nie ma najmniejszego sensu wobec dostępu do szczegółowych danych za pośrednictwem portalu www.historiapojazdu.gov.pl

 

Obecnie brak dowodu rejestracyjnego, prawa jazdy lub aktualnego ubezpieczenia OC, przy kontroli pojazdu skutkuję mandatem karnym w wysokości 50 zł za brak każdego z powyższych dokumentów.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE