Reklama

Poznańska fabryka Cegielskiego podpisała umowę z Polregio. Dostarczą nowoczesne pociągi?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Polregio

Poznańska fabryka Cegielskiego podpisała umowę z Polregio. Dostarczą nowoczesne pociągi? - Zdjęcie główne

Poznańska fabryka Cegielskiego podpisała umowę z Polregio. Dostarczą nowoczesne pociągi? | foto Polregio

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 200 nowoczesnych pociągów elektrycznych chce kupić spółka Polregio. Podpisała dziś umowy ramowe z czterema producentami taboru - w tym Fabryką Pojazdów Szynowych H. Cegielski z Poznania.

Spółka Polregio - operator kolejowy odpowiedzialny za przewozy pasażerskie - zawarła dziś (25 stycznia) umowy ramowe z czterema producentami taboru - FPS H.Cegielski, Pesa Bydgoszcz S.A., Newag S.A. oraz Stadler Polska. Mają one obowiązywać przez 3 lata. W tym czasie firmy będą składać oferty na dostawę określonej liczby pociągów. O tym, u którego z producentów zostaną zamówione składy, rozstrzygać ma aukcja elektroniczna. 

Polregio chce kupić 200 nowoczesnych pociągów

Spółka Polregio zamierza kupić 200 nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych za ponad 7 mld zł. Pociągi mają być zamawiane w dwóch wersjach: 60 składów dwuczłonowych ze 130 miejscami siedzącymi oraz 140 - trójczłonowych, z 210 miejscami siedzącymi dla pasażerów. 

Pociągi mają rozwijać prędkość do 160 km/h, dzięki czemu ma skrócić się czas podróży.

Składy będą wyposażone w klimatyzację, dostęp do bezprzewodowego Internetu oraz system dynamicznej informacji pasażerskiej. Układ wnętrza zostanie przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością - pojazdy będą niskopodłogowe, jednoprzestrzenne wraz z pochylnią lub automatyczną windą. Jedna z dwóch toalet będzie również przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością, znajdzie się w niej także miejsce do przewijania niemowląt - zapowiada Polregio. 

Nowe składy mają kursować także w Wielkopolsce 

Pierwszy pociąg ma zostać dostarczony do Polregio w 2025 r. Zakończenie dostaw planowane jest natomiast w lipcu 2026 r. Składy mają wyjechać na tory w całym kraju.

200 nowych pociągów regionalnych oznacza ogromny skok jakościowy i znaczącą poprawę komfortu podróżowania dla milionów Polaków, zwłaszcza dla mieszkańców mniejszych miejscowości - podkreślił Artur Martyniuk, prezes zarządu Polregio SA. - Nasze zamówienie oznacza pracę dla tysięcy osób - nie tylko wśród pracowników zatrudnionych u producentów taboru, ale także ich podwykonawców.

Pociągi dostarczy poznańska Fabryka Pojazdów Szynowych Cegielski?

Jedną z firm, z którą zawarto umowę ramową na dostawę pociągów jest poznańska fabryka Ciegielskiego. 

Niezmiernie cieszymy się ze złożenia najkorzystniejszej oferty w ogłoszonym przetargu. Jesteśmy przekonani, że za inicjatywą narodowego przewoźnika - Polregio - i zakupu nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych, renesans kolei w Polsce jeszcze przyspieszy, a zmiana ta pozytywnie wpłynie zarówno na pasażerów, jak i na środowisko naturalne - podkreślił po podpisaniu umowy Marcin Rodek, p.o. prezesa zarządu H. Cegielski - Fabryka Pojazdów Szynowych Sp. z o.o.

Czytaj także: 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy