Nawiedzenie obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w archidiecezji poznańskiej pod hasłem "Z Maryją w nowe czasy" rozpoczęło się w maju 2019 roku. Pierwotnie miało trwać do 26 września 2020 roku.
Z powodu epidemii koronawirusa peregrynacja była przerywana. W czasie "kwarantanny" obraz przebywał w klasztorze sióstr klarysek od Najświętszego Sakramentu w Pniewach.
Z wielką radością informujemy, że po przeanalizowaniu sytuacji epidemiologicznej abp Stanisław Gądecki podjął decyzję o wznowieniu w Archidiecezji Poznańskiej peregrynacji Matki Bożej w znaku Ikony Jasnogórskiej. Dnia 1 sierpnia 2021 roku o godzinie 11.30 wizerunek Matki Bożej zostanie powitany na Placu Reszki w Buku i w uroczystej procesji wniesiony do Sanktuarium Matki Bożej Literackiej, gdzie w samo południe uroczystej Eucharystii będzie przewodniczył Ksiądz Biskup Szymon Stułkowski - mówi ks. Krystian Sammler, koordynator peregrynacji w Archidiecezji Poznańskiej.
Poznań. Peregrynacja wznowiona
Ikona Jasnogórska nawiedzi najpierw parafie dekanatu bukowskiego, w którym z powodu pandemii i wzrostu zakażeń koronawirusem peregrynacja została zawieszona, następnie nawiedzenie będzie się odbywało kolejno w dekanatach: międzychodzkim, wieleńskim, czarnkowskim, wronieckim, pniewskim, przeźmierowskim, Poznań – Winogrady, Poznań – Piątkowo, szamotulskim, obornickim, czerwonackim, Poznań – Nowe Miasto, Poznań – Stare Miasto.Uroczysta Msza Święta kończąca nawiedzenie w Archidiecezji Poznańskiej została zaplanowana na niedzielę Chrztu Pańskiego, dnia 9 stycznia 2022 roku w Bazylice Katedralnej w Poznaniu.
Gniezno. Czekają na peregrynację
Do peregrynacji kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej przygotowuje się archidiecezja gnieźnieńska. Obraz miał do niej przybyć już w październiku ubiegłego roku. Nawiedzenie miało rozpocząć się 3 października w Inowrocławiu, a zakończyć 28 sierpnia 2021 roku w parafii archikatedralnej w Gnieźnie. Plany pokrzyżowała epidemia.
Obraz był "aresztowany"
Wizerunek „wędruje” po Polsce od sierpnia 1957 roku. I tak - pierwszy etap nawiedzenia wszystkich parafii zakończył się 12 października 1980 - w tym czasie - 4 września 1966 roku doszło do siłowego odebrania obrazu przez władze komunistyczne w drodze z Warszawy do Katowic. Interweniował jednak bp Karol Wojtyła. Natomiast od maja 1985 roku trwa II etap nawiedzenia – zaś w samej diecezji kaliskiej obraz był od września 2010 roku do października 2011 roku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.