Choć zorza polarna to zjawisko obserowane głównie w okolicach kół podbiegunowych, to w ostatnim czasie ten świetlny spektakl można było oglądać również w Polsce. Ostatni raz - 25 listopada.
To, co mogliśmy śledzić to burza magnetyczna klasy G1, która momentami wpadała w G2. Wywołało ją przejście w pobliżu Ziemi CME (Koronalnego Wyrzutu Masy) spowodowanego erupcją słonecznego filamentu sprzed niecałych trzech dni. Istnieje pewne prawdopodobieństwo, że kolejne CME są w drodze, bo tych wybuchów było na Słońcu co najmniej kilka - informuje Karol Wójcik, prowadzący profil "Z głową w gwiazdach".
Burze magnetyczne to nagłe zmiany w polu magnetycznym Ziemi, spowodowane aktywnością Słońca.
Zorza polarna nad Polską w nocy z 30 listopada na 1 grudnia
Niewykluczone, że zorzę znów będziemy mogli oglądać dzisiejszej nocy (z 30 listopada na 1 grudnia) na północnym niebie.
To, czy zorza polarna pojawi się czy nie, zależy od aktywności słonecznej i warunków atmosferycznych. W rzeczywistości, czy będziemy mieli okazję do obserwacji w naszych szerokościach geograficznych jest dużą niewiadomą. Zjawiska te są bardziej widowiskowe na biegunie północnym i południowym - zwraca uwagę Radosław Mikołajczak, pasjonat astronomii.
Gdzie najlepiej obserwować zorzę polarną?
Sprawdzenie aktualnych danych na stronach monitorujących aktywność słoneczną - takich jak SpaceWeatherLive - może dostarczyć dodatkowych informacji na temat prognozowanej aktywności zorzy polarnej.
By zjawisko było dobrze widziane, musi być piękne pogodne niebo, księżyc nie może przeszkadzać. Najlepiej pojechać z dala poza teren miasta i wioski, żeby światło sztuczne nie oświetlało nieba - radzi informuje Radosław Mikołajczak.
Jeśli uda nam się zobaczyć zorzę, warto ją uwiecznić. Najlepiej aparatem fotograficznym. Te, jak mówi Radosław Mikołajczak, są bardziej czułe.
Czy pogoda pozwoli zobaczyć zorzę polarną?
Patrząc na prognozy synoptyków na dzisiejszą noc, zdecydowanie lepsze warunki do obserwacji zorzy będą na północy Wielkopolski. Tam przez większość nocy będzie bezchmurne niebo. W pozostałej części Wielkopolski może się chmurzyć.PRZECZYTAJ TAKŻE:
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.