Ponad 70 projektów zrealizowano w ostatnich latach na terenie aglomeracji kalisko – ostrowskiej. Pieniądze na ten cel pochodziły ze środków UE, z puli Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT).
Eurofundusze będą zasilać aglomerację kalisko - ostrowską
W najbliższych latach eurofundusze mają dalej zasilać samorządy z aglomeracji kalisko – ostrowskiej.
Zarząd województwa wielkopolskiego zdecydował się na kontynuację tego instrumentu finansowego. Zabezpieczył na ten cel ponad 44 mln euro w budżecie nowego programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027 (dawnego Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego) - podaje UMWW.
Marszałek Marek Woźniak podpisał umowę dotyczącą Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT), a samorządowcy złożyli swoje podpisy w historycznych murach Pałacu w Lewkowie.
Stowarzyszenie Aglomeracja Kalisko-Ostrowska (SAKO) będzie odpowiedzialne za realizację projektu ZIT na obszarze aglomeracji kalisko-ostrowskiej, która obejmuje powierzchnię o rozmiarze 2 705 km² i zamieszkuje ją ponad 377 tysięcy mieszkańców.
- Wielkopolska stawia na partnerstwo i większą autonomię w podejmowaniu decyzji przez samorządowców w zakresie wydawania środków unijnych. Doświadczenia ostatnich lat pokazują, że ten model się sprawdził – mówi marszałek Marek Woźniak i jednocześnie zapowiada, że w nowym programie regionalnym zostanie rozszerzona formuła Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. - Do istniejących ZIT-ów w aglomeracji poznańskiej i kalisko-ostrowskiej, dołączy pięć nowych obszarów miejskich w Pile, Gnieźnie, Koninie, Lesznie oraz Kole i Turku. - Bo więcej ZIT-ów, to więcej współpracy samorządów i korzyści dla mieszkańców – dodaje. Porozumienia w tej sprawie zostaną podpisane w najbliższych tygodniach.
Jakie działania w ramach ZIT będą realizowane na terenie aglomeracji kalisko - ostrowskiej?
Samorządowcy wymienili kilka najważniejszych obszarów - 39 mln euro planują wydać na projekty infrastrukturalne.
Głównie na kontynuację rozbudowy e-usług publicznych dla mieszkańców. Nie zabraknie również działań związanych z adaptacją do zmian klimatu. Największy budżet – ponad 21,5 mln euro, samorządowcy z aglomeracji kalisko – ostrowskiej przeznaczą na infrastrukturę transportu miejskiego. Możemy więc spodziewać się zakupów nowych autobusów zero lub nisko-emisyjnych, budowy ścieżek rowerowych czy węzłów przesiadkowych. Te rozwiązania mają w większym stopniu zachęcić mieszkańców do korzystania z transportu publicznego - wyjaśnia UMWW.
Tak jak to miało miejsce w przeszłości, również w nadchodzących latach planowane jest wdrożenie wielu projektów o charakterze społecznym, zdrowotnym oraz mających na celu integrację mieszkańców. Całkowita kwota przeznaczona na te inicjatywy przekroczy 5 milionów euro.
Zmiany dla ubiegających się o dotacje z puli ZIT
Większość środków unijnych będzie rozdzielana poprzez konkursy, co oznacza, że konieczne będzie przedstawienie solidnego projektu w celu uzyskania dotacji. Procedury związane z wyborem najlepszych projektów zostaną skrócone.Stowarzyszenie Aglomeracja Kalisko-Ostrowska, podobnie jak wcześniej, będzie uczestniczyć w określaniu kryteriów wyboru projektów w poszczególnych konkursach oraz w dokonywaniu wstępnej selekcji projektów. Natomiast dwie kolejne fazy, czyli ocena formalna i merytoryczna oraz wybór projektów do dofinansowania, będą przeprowadzane przez Instytucję Zarządzającą programem Fundusze Europejskie dla Wielkopolski, czyli w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu.
To oznacza, że zamiast sześciu etapów, które trzeba było przejść od momentu opracowania projektu do otrzymania dotacji, teraz każda inicjatywa będzie musiała przejść tylko cztery etapy, co ma przyspieszyć cały proces.
- W nowym programie (zgodnie z wymogami systemowymi) nacisk położony zostanie na zintegrowany charakter projektów wdrażanych w formule ZIT – zwraca uwagę Grzegorz Potrzebowski, dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej UMWW w Poznaniu. - A więc muszą to być projekty partnerskie i cechować je powinien wspólny efekt, oznaczający np. ponadgminne korzystanie ze stworzonej nowej infrastruktury lub w przypadku projektów adresowanych bezpośrednio do mieszkańców – objęcie wsparciem uczestników, z co najmniej dwóch samorządów obszaru funkcjonalnego – dodaje.
Co więcej, na realizatorów z obszarów ZIT zostaną nałożone ograniczenia dotyczące możliwości ubiegania się o środki z tożsamych działań pochodzących z puli ogólnej programu. - Chcemy w ten sposób uniknąć sytuacji podwójnego dofinansowania oraz zaburzenia konkurencji samorządów ze względu na nadmierne preferencje na skutek lokalizacji na obszarze lub poza obszarem objętym ZIT – wyjaśnia dyrektor Grzegorz Potrzebowski.
Jak podaje UMWW - ze względu na ograniczoną alokację w nowym programie unijnym dla Wielkopolski, środki dedykowane ZIT-om będą dostępne jedynie w ściśle wyznaczonych obszarach wsparcia. Są to:
- publiczne e-usługi,
- działania związane z adaptacją do zmian klimatu,
- infrastruktura transportu miejskiego,
- wsparcie potencjału ZIT,
- edukacja,
- usługi społeczne,
- usługi zdrowotne,
- integracja społeczna.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.