Reklama

Ponad 40 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej złożyło przysięgę [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ponad 40 ochotników wypowiedziało na Placu Kolegiackim w Poznaniu rotę przysięgi i rozpoczęło służbę w 12. Wielkopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

Przysięgę żołnierzy połączono z jubileuszem 5-lecia 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Uroczystość odbyła sie 28 stycznia na Placu Kolegiackim w Poznaniu. 

Ponad 40 żołnierzy 12. Wielkopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej złożyło przysięgę

Słowa roty przysięgi wypowiedziało ponad 40 ochotników. 

Co skłoniło ich do włożenia munduru? Część z nich deklaruje, że w ten sposób podtrzymują tradycje rodzinne, ale również wynika to z chęci sprawdzenia samego siebie. Wśród ochotników dominuje także poczucie obowiązku wobec swojego kraju - podkreśla por. Anna Jasińska-Pawlikowska, oficer prasowy 12. WBOT. 

Zanim rekruci - zarówno z naszego regionu, jak i województwa lubuskiego - złożyli przysięgę, musieli ukończyć szkolenie podstawowe. Prowadził je 125. batalion lekkiej piechoty w Lesznie.  

Za rekrutami intensywny trening wojskowy, który stanowi wstęp do dalszego kształcenia terytorialsa. Żołnierze zdobyli podstawową wiedzę m.in. z zakresu taktyki, pierwszej pomocy medycznej, bezpiecznego posługiwania się bronią a także topografii. Szkolenie kończył egzamin z pętli taktycznej, który był podsumowaniem wiedzy - przekazuje por. Anna Jasińska-Pawlikowska.

Obecnie w wielkopolskiej brygadzie WOT służy blisko 2.300 żołnierzy. 

Przysięgę połączono z jubileuszem 5-lecia 12. WBOT

W tym roku 12. WBOT świętuje 5 lat. Jubileusz połączono właśnie z przysięgą, która obywa się na pamiątkę przyrzeczenia Wojsk Wielkopolskich ze stycznia 1919 roku na poznańskim Placu Wolności.  

Świadkami sobotniej uroczystości byli bliscy rekrutów składających przysięgę. Z okazji jubileuszu 5-lecia brygady, dowódca - płk Zbigniew Targoński wręczył żołnierzom medale i wyróżnienia.

Odznaką 12. WBOT uhonorowani zostali także wojewoda wielkopolski - Michał Zieliński oraz Jerzy Gogołkiewicz - wnuk gen. Stanisława Taczaka, pierwszego dowódcy Powstania Wielkopolskiego i patrona brygady. Jerzy Gogołkiewicz jest również ojcem chrzestnym sztandaru 12. WBOT.

W tym roku przysięga wojskowa to zwieńczenie naszego jubileuszu. Służymy Ojczyźnie i naszej lokalnej społeczności już pięć lat. Nasza Brygada dziedziczy i kultywuje tradycje powstańców wielkopolskich. Uroczysta przysięga wojskowa nowych żołnierzy to ukłon i oddanie czci bohaterom zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Doskonale wiem, ile wysiłku moi nowi żołnierze włożyli podczas szkolenia podstawowego, by dziś się tu znaleźć - podkreślił płk Zbigniew Targoński.

Przeczytaj także: 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy