Reklama

XV-wieczne dzieło wróci do Gołuchowa. Zostało skradzione podczas II wojny światowej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

XV-wieczne dzieło wróci do Gołuchowa. Zostało skradzione podczas II wojny światowej - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
8
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości XV-wieczne dzieło "Mater Dolorosa. Ecce Homo", które wykonał holenderski malarz Dieric Bouts wróci do Gołuchowa. Obrazy skradziono podczas II wojny światowej z Zamku Czartoryskich.

XV-wieczny dyptyk "Mater Dolorosa. Ecce Homo", które wykonał holenderski malarz Dieric Bouts wróci do Gołuchowa. Obrazy skradziono podczas II wojny światowej z Zamku Czartoryskich. 

Obrazy były częścią kolekcji sztuki na zamku Czartoryskich w Gołuchowie

Dzieło przedstawia Matkę Boską Boleściwą i Chrystusa w koronie cierniowej. To jeden z wielu zabytków, które znajdują się na liście strat wojennych. Średniowieczny dyptyk trafił do zbiorów polskich za sprawą Izabelli z Czartoryskich Działyńskiej w 1883 r. i stał się częścią kolekcji sztuki na zamku w Gołuchowie. 

Obrazy, namalowane w okresie od ok. II poł. XV w. do I ćw. XVI w. w technice oleju i tempery na desce, oprawione w charakterystyczne, prawdopodobnie późniejsze, XVI-wieczne drewniane ramy, przedstawiają popiersia Matki Boskiej Boleściwej oraz Chrystusa w koronie cierniowej. Na ramach dzieł znajdują się inskrypcje będące niedokładną wersją piątej i szóstej zwrotki hymnu „Stabat Mater Dolorosa”.

Jak doszło do kradzieży dzieła?

Po wybuchu II wojny światowej, jesienią 1939 r. część zbiorów gołuchowskich, w tym właśnie ten dyptyk, przewieziono do Warszawy i ukryto w domu przy ul. Kredytowej 12, należącym wówczas do Marii Ludwiki Czartoryskiej. W październiku 1941 r. zabytki te zostały odnalezione przez Niemców. W grudniu dyptyk wraz z pozostałymi obrazami z Gołuchowa trafił do Muzeum Narodowego w Warszawie, gdzie znajdował się co najmniej do wybuchu powstania warszawskiego.
 
Dokładna data wywozu dzieła z Polski nie jest potwierdzona źródłowo. Wiadomo jednak, że obrazy te znajdowały się na liście administracji niemieckiej prowadzącej systematyczną grabież dzieł sztuki na terenie okupowanej Polski.
 
Po wojnie obrazy „Mater Dolorosa” oraz „Ecce Homo” zostały uznane za zaginione i wpisane do bazy strat wojennych prowadzonej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Dwa obrazy wrócą do Gołuchowa

W 2019 r. dzieła zostały zidentyfikowane przez pracownika MKiDN w zbiorach Museo Provincial de Pontevedra w Hiszpanii. W czerwcu 2021 r., po przygotowaniu pełnej dokumentacji, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński przekazał stronie hiszpańskiej oficjalny wniosek restytucyjny.

Oficjalne przekazanie stronie polskiej dwóch obrazów z warsztatu Dierica Boutsa - „Mater Dolorosa” i „Ecce Homo”, stanowiących polskie straty wojenne, odbyło się w środę 25 stycznia w Museo Provincial de Pontevedra w Hiszpanii.
- Kolejna strata wojenna wraca do Polski. To przykład tego, jak sprawnie działa nasz system odzyskiwania utraconych dzieł sztuki. Dyptyk z warsztatu Dierica Boutsa, pochodzący z Kolekcji Czartoryskich, wróci do Zamku w Gołuchowie – oddziału Muzeum Narodowego w Poznaniu. Jesteśmy bardzo dumni z tego, że te obrazy wracają do właściciela, wracają do Polski - powiedział wicepremier Piotr Gliński, podczas briefingu prasowego w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Na razie przedstawiciele muzeum nie określili, kiedy będzie można podziwiać dzieło na zamku w Gołuchowie. 

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy