Miasto Poznań przeznaczyło ponad 20 milionów złotych na projekt "Pomoc sąsiedzka - rozwój usług społecznych świadczonych w społeczności lokalnej dla mieszkańców Poznania".
Kto może skorzystać z "Pomocy sąsiedzkiej"?
Program jest skierowany do osób, które nie są w stanie samodzielnie wykonywać codziennych czynności z powodu wieku, stanu zdrowia lub niepełnosprawności.
Chodzi głównie o seniorów i osoby z niepełnosprawnościami. Zainteresowani skorzystaniem z tej oferty mogą zgłaszać się do jednej z naszych filii, która jest właściwa dla ich miejsca zamieszkania - mówi Anna Krakowska, dyrektorka Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu.
Kto może świadczyć sąsiedzkie usługi w Poznaniu?
Sąsiedzkie usługi opiekuńcze może świadczyć osoba mieszkająca niedaleko osoby wymagającej wsparcia.
Pomaga ona w podstawowej opiece higieniczno-pielęgnacyjnej, robieniu zakupów, przygotowaniu i podaniu posiłków, sprzątaniu mieszkania, uiszczaniu opłat czy towarzyszeniu na spacerach - wyjaśnia Anna Zając-Domżał, zastępczyni dyrektorki MOPR Poznań.
W razie potrzeby pozostaje w kontakcie z rodziną osoby wspieranej.
Jakie usługi oferuje projekt "Pomoc sąsiedzka"?
Projekt "Pomoc sąsiedzka" oferuje szeroki zakres usług, które mają na celu wsparcie osób potrzebujących. Obejmuje to zarówno podstawową opiekę higieniczno-pielęgnacyjną i robienie zakupów, jak i specjalistyczne usługi opiekuńcze, opiekę wytchnieniową oraz wsparcie dla opiekunów faktycznych.
- Sąsiedzkie usługi opiekuńcze: pomoc w opiece higieniczno-pielęgnacyjnej, robienie zakupów, przygotowanie posiłków, sprzątanie, uiszczanie opłat, towarzyszenie na spacerach.
- Usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania: zaspokajanie codziennych potrzeb życiowych, zabiegi higieniczne, pielęgnacja zalecona przez lekarza.
- Specjalistyczne usługi opiekuńcze: uzgadnianie i pilnowanie terminów wizyt lekarskich, zakup leków, pomoc w utrzymaniu higieny, wsparcie psychologiczne.
- Opieka wytchnieniowa: krótkoterminowy pobyt dzienny i całodobowy, organizowany przez stowarzyszenia i domy opieki.
- Wsparcie opiekunów faktycznych: zwiększenie kompetencji w zakresie opieki nad osobami starszymi lub z niepełnosprawnością.
Jak zgłosić się po pomoc sąsiedzką?
Aby skorzystać z pomocy sąsiedzkiej, należy zgłosić się do odpowiedniej filii Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie (MOPR) w Poznaniu, właściwej dla miejsca zamieszkania osoby, która chce być objęta pomocą. Oto numery telefonów do poszczególnych filii:
- Grunwald: 61 878 4922
- Jeżyce: 61 878 18 88
- Nowe Miasto: 61 878 18 18
- Stare Miasto: 61 878 18 51
- Wilda: 61 878 19 36, 61 878 19 37
PRZECZYTAJ TAKŻE: Mandale nad starówką. "Średzka Instalacja Szydełkowa" zachwyca [ZDJĘCIA]
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.