reklama

Pomoc sąsiedzka w Poznaniu. 20 mln na wsparcie dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: MOPR Poznań

Pomoc sąsiedzka w Poznaniu. 20 mln na wsparcie dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami - Zdjęcie główne

Pomoc sąsiedzka w Poznaniu. Miasto przeznacza 20 mln na wsparcie dla seniorów i niepełnosprawnych | foto MOPR Poznań

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W Poznaniu rusza program "Pomoc sąsiedzka". Ma na celu wsparcie osób, które ze względu na wiek, stan zdrowia lub niepełnosprawność nie mogą samodzielnie wykonywać codziennych czynności. Zainteresowani mogą zgłaszać się do odpowiedniej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.
reklama

Miasto Poznań przeznaczyło ponad 20 milionów złotych na projekt "Pomoc sąsiedzka - rozwój usług społecznych świadczonych w społeczności lokalnej dla mieszkańców Poznania". 

Kto może skorzystać z "Pomocy sąsiedzkiej"?

Program jest skierowany do osób, które nie są w stanie samodzielnie wykonywać codziennych czynności z powodu wieku, stanu zdrowia lub niepełnosprawności.

Chodzi głównie o seniorów i osoby z niepełnosprawnościami. Zainteresowani skorzystaniem z tej oferty mogą zgłaszać się do jednej z naszych filii, która jest właściwa dla ich miejsca zamieszkania - mówi Anna Krakowska, dyrektorka Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu.

Kto może świadczyć sąsiedzkie usługi w Poznaniu?

Sąsiedzkie usługi opiekuńcze może świadczyć osoba mieszkająca niedaleko osoby wymagającej wsparcia. 

Pomaga ona w podstawowej opiece higieniczno-pielęgnacyjnej, robieniu zakupów, przygotowaniu i podaniu posiłków, sprzątaniu mieszkania, uiszczaniu opłat czy towarzyszeniu na spacerach - wyjaśnia Anna Zając-Domżał, zastępczyni dyrektorki MOPR Poznań. 

W razie potrzeby pozostaje w kontakcie z rodziną osoby wspieranej.

Jakie usługi oferuje projekt "Pomoc sąsiedzka"? 

Projekt "Pomoc sąsiedzka" oferuje szeroki zakres usług, które mają na celu wsparcie osób potrzebujących. Obejmuje to zarówno podstawową opiekę higieniczno-pielęgnacyjną i robienie zakupów, jak i specjalistyczne usługi opiekuńcze, opiekę wytchnieniową oraz wsparcie dla opiekunów faktycznych.

  • Sąsiedzkie usługi opiekuńcze: pomoc w opiece higieniczno-pielęgnacyjnej, robienie zakupów, przygotowanie posiłków, sprzątanie, uiszczanie opłat, towarzyszenie na spacerach.
  • Usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania: zaspokajanie codziennych potrzeb życiowych, zabiegi higieniczne, pielęgnacja zalecona przez lekarza.
  • Specjalistyczne usługi opiekuńcze: uzgadnianie i pilnowanie terminów wizyt lekarskich, zakup leków, pomoc w utrzymaniu higieny, wsparcie psychologiczne.
  • Opieka wytchnieniowa: krótkoterminowy pobyt dzienny i całodobowy, organizowany przez stowarzyszenia i domy opieki.
  • Wsparcie opiekunów faktycznych: zwiększenie kompetencji w zakresie opieki nad osobami starszymi lub z niepełnosprawnością.
 

Jak zgłosić się po pomoc sąsiedzką?

Aby skorzystać z pomocy sąsiedzkiej, należy zgłosić się do odpowiedniej filii Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie (MOPR) w Poznaniu, właściwej dla miejsca zamieszkania osoby, która chce być objęta pomocą. Oto numery telefonów do poszczególnych filii:

  • Grunwald: 61 878 4922
  • Jeżyce: 61 878 18 88
  • Nowe Miasto: 61 878 18 18
  • Stare Miasto: 61 878 18 51
  • Wilda: 61 878 19 36, 61 878 19 37
 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama