W Środzie Wielkopolskiej panie i panowie z grupy "Średzka Instalacja Szydełkowa" tworzą piękne małe i duże mandale. W dwa tygodnie powstało aż 200 mandali, które można podziwiać na rynku. Projekt szybko zyskał wparcie lokalnej społeczności, angażując mieszkańców do wspólnej pracy nad ozdabianiem centrum Środy Wielkopolskiej.
Jak powstała "Średzka Instalacja Szydełkowa"?
Zaledwie miesiąc temu, na internetowej grupie Mieszkańców Środy Wielkopolskiej pojawił się pomysł stworzenia szydełkowej instalacji, zainspirowany podobnymi projektami w innych miastach - jak choćby Leszno. Szybko okazało się, że w Środzie nie brakuje osób dziergających, gotowych wziąć udział w inicjatywie.
Na tę propozycję wspólnej pracy zbiorowej odzew był natychmiastowy i ogromny - włącznie z burmistrzem i urzędem miasta, którzy zadeklarowali wsparcie tej inicjatywy. Odpowiedziało wiele osób chcących pomóc i wziąć udział w tworzeniu instalacji u nas. Pozostało tylko działać - wspomina pomysłodawczyni - Viola Golba.
Na Facebooku powstała grupa "Średzka Instalacja Szydełkowa", która w krótkim czasie zgromadziła ponad 200 członków. Grupa stała się miejscem organizacyjnym, gdzie omawiano potrzeby materiałowe, zbiórkę mandali oraz terminy montażu.
Niebawem kolejne mandale ozdobią rynek w Środzie Wielkopolskiej
Celem projektu było stworzenie pięknej instalacji z szydełkowych mandali, które teraz zdobią rynek w Środzie Wielkopolskiej. W inicjatywę zaangażowały się nie tylko indywidualne osoby, ale także instytucje - w tym Powiatowy Klub Seniora, Środowiskowy Dom Samopomocy oraz grupa szydełkowa wolontariuszy z Hospicjum w Środzie.
Przy odbiorze gotowych mandali robię paniom pamiątkowe zdjęcia z ich pracami oraz wpisem na tablicę twórczyń. Dołączył do nas nawet pierwszy pan - Przemek, który stworzył przepiękną dużą mandalę - opowiada założycielka grupy.
Dzięki wsparciu Etyliniarzy - Motocyklistów Ziemi Średzkiej, wolontariuszy z hospicjum i rodzin, mandale udało się zamontować nad starówką.
W projekcie tworzenia szydełkowej instalacji może wziąć udział każdy. Najmłodsza uczestniczka to 11-letnia Antosia, która - jak mówi Viola Golba - wykazuje ogromny talent.
Jest nas już kilkadziesiąt osób zaangażowanych w szydełkowanie, coraz śmielej pokazujących swoje ukryte talenty. To dodało nam wiary i radości w tworzeniu, nie tylko do szuflady. Wspólnie działamy dalej, organizujemy się, zbieramy potrzebne materiały, a wkrótce pojawią się kolejne nasze dekoracje w centrum miasta - informuje Viola Golba.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Młodzi ostrowscy koszykarze marzą o starcie w międzynarodowej lidze CEYBL! Możesz ich wesprzeć
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.