Funkcjonariusze Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu przez wiele miesięcy rozpracowywali zorganizowaną grupę, która miała się zajmować wyłudzaniem dotacji z różnych instytucji.
Z ustaleń poczynionych przez funkcjonariuszy wynika, iż członkowi tej grupy zwracali się o przyznanie subwencji finansowych z tytułu tzw. Tarczy Antykryzysowej, wykorzystując do tego powiązane kapitałowo i osobowo podmioty gospodarcze, które nie prowadziły rzeczywistej działalności gospodarczej, fikcyjnie zatrudniały pracowników bądź zatrudniały tę samą osobę w kilku lub kilkunastu podmiotach. W ten sposób wyłudzono blisko 6 milionów zł, przy czym kwota ta może się jeszcze zwiększyć - relacjonuje mł. asp. Przemysław Ratajczak z zespołu prasowego dolnośląskiej policji.
23 czerwca policjanci weszli do kilku biur i mieszkań na terenie Dolnego Śląska i Wielkopolski.
Podczas tych działań zatrzymano 11 osób, wśród których znalazł się „mózg” całego przestępczego przedsięwzięcia - 43-latek, który już wcześniej był notowany w związku z przestępstwami gospodarczymi. Przeszukano również biura-siedziby podmiotów, którymi posłużono się w przestępczym procederze. Zabezpieczono znaczne ilości dokumentacji, nośniki danych, komputery, karty sim. Policjanci zajęli również mienie w postaci gotówki w kwocie ponad 300 tys. zł. Ponadto u jednej z zatrzymanych ujawniono środki psychotropowe - dodaje mł. asp. Przemysław Ratajczak.
Jak informuje Prokuratura Regionalna we Wrocławiu, zatrzymanym prokurator przedstawił zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wyłudzeń pieniędzy na kwotę wielkiej wartości oraz zarzut prania brudnych pieniędzy czyli podejmowania działań w celu udaremnia lub znacznego utrudniania stwierdzenia przestępczego pochodzenia środków finansowych. Jeden z zatrzymanych usłyszał zarzut zorganizowania i kierowania zorganizowaną grupą przestępczą.
Wobec pięciu osób, z uwagi na pełnioną przez nich rolę w zorganizowanej grupie przestępczej oraz wartość wyłudzonego mienia, skierowano do Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Śródmieścia wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Wobec pozostałych tj. 6 podejrzanych, prokurator zastosował środki o charakterze wolnościowym - czytamy w komunikacie Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu.