Arcybiskup Stanisław Gądecki poinformował o swojej rezygnacji w liście opublikowanym dziś na stronie internetowej archidiecezji.
Arcybiskup Stanisław Gądecki złożył rezygnację, Ojciec Święty zdecydował
Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, hierarchowie kościelni ustępują z pełnionego urzędu po ukończeniu 75. roku życia. Metropolita poznański rezygnację przesłał do papieża Franciszka 29 czerwca.
Ojciec Święty zadecydował, bym pełnił dotychczasową posługę nunc pro tunc, czyli do momentu ogłoszenia nominacji mojego następcy - napisał arcybiskup, który 75. urodziny będzie obchodził 19 października.
W swoim liście hierarcha podziękował wiernym za współpracę oraz poprosił o modlitwę w intencji swojego następcy.
Niech wstawiennictwo Matki Bożej i świętych patronów archidiecezji poznańskiej - św. Stanisława Biskupa, św. Urszuli Ledóchowskiej i bł. Bogumiła - wyprosi nam u Boga łaskę wyłonienia kapłana, który jest: „miłującym dobro, rozsądnym, sprawiedliwym, pobożnym, powściągliwym, przestrzegającym niezawodnej wykładni nauki - dodał duchowny.
Arcybiskup Stanisław Gądecki od ponad 20 lat pełni funkcję metropolity poznańskiego
Stanisław Gądecki urodził się 19 października 1949 roku w Strzelnie. Swoją edukację teologiczną i filozoficzną zdobywał w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie, gdzie w 1973 roku został wyświęcony na kapłana przez kardynała Stefana Wyszyńskiego.W marcu 1992 roku, z rąk kardynała Józefa Glempa, przyjął sakrę biskupią. Przez dekadę pełnił funkcję biskupa pomocniczego archidiecezji gnieźnieńskiej, a w 2002 roku papież Jan Paweł II powołał go na stanowisko Arcybiskupa Metropolity Poznańskiego. Od 2014 roku był przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, kończąc swoją kadencję w 2024 roku.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Aplikacja ułatwi osobom niewidomym i niedowidzącym podróżowanie kaliską komunikacją miejską
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.