Reklama

Pleszew. Drugi dzień procesu księdza Arkadiusza H. Zeznawali kolejni świadkowie. Kiedy zapadnie wyrok?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Pleszew. Drugi dzień procesu księdza Arkadiusza H. Zeznawali kolejni świadkowie. Kiedy zapadnie wyrok? - Zdjęcie główne

Pleszew. Proces księdza Arkadiusza H. Zeznawali kolejni świadkowie

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dziś - 3 marca - odbyła się druga rozprawa w sprawie oskarżonego księdza Arkadiusza H. Zeznawali kolejni świadkowie. Relacje są wstrząsające. Kiedy zapadnie wyrok? Mowy końcowe za nami.

Dziś - 3 marca - odbyła się druga rozprawa księdza Arkadiusza H. 

Pleszew. Rozprawa księdza Arkadiusza H.

Przypomnijmy: proces księdza Arkadiusz H. rozpoczał się 2 marca. Grozi mu do 10 lat więzienia.Wszystko wyszło na jaw dzięki filmowi braci Sekielskich, którzy opowiedzieli historię trzech dorosłych, byłych już ministrantów, którzy doświadczyli molestowania w młodzieńczych latach. Do przestępstw dochodzić miało na terenie dwóch parafii diecezji kaliskiej: w Sycowie oraz Pleszewie.

- Prokurator zarzucił oskarżonemu H., że pomiędzy wrześniem 1998 a majem 2000 r. w Pleszewie z góry powziętym zamiarem dopuścił się co najmniej kilkunastu przestępstw o charakterze seksualnym na szkodę 15-letniego pokrzywdzonego. W toku postępowania zgromadzono obszerny materiał, pozyskano również opinie biegłych - informował we wrześniu ub. rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim Maciej Meler.

- Ludzka słabość spowodowała, że dzisiaj, na podstawie także minionych miesięcy, wielu przemyśleń, wielu modlitw, przeproszenia w duchu i modlitwy wstawienniczej w intencji osoby pokrzywdzonej, raz jeszcze wyznaję ze skruchą swoją winę. I proszę pana Bartłomieja B. o wybaczenie moich słabości, moich grzechów i wnoszę o łaskę takiego braterskiego pojednania – jeśli jest to możliwe – ze strony osoby pokrzywdzonej przeze mnie. Bardzo serdecznie żałuję raz jeszcze. I mam świadomość, tak wiele zła swoją słabością, grzesznością dopuściłem się wobec pana Bartłomieja – mówił 2 marca podczas rozprawy oskarżony Arkadiusz H. 

Pleszew. Rozprawa księdza Arkadiusza H. Drugi dzień procesu

Dziś - 3 marca 2021 - o godz. 9.00 rozpoczęła się druga rozprawa. Oskarżonego nie było na sali. Zeznania składali świadkowie. Były wstrząsające.

- Był jeden wspólny wyjazd w góry. Dziewczyny nocowały osobno, chłopacy osobno. Na tym jednym wyjeździe był problem z noclegiem. Wszyscy nocowali razem. Słyszałam słowa: zrób mi loda. To było dla mnie trudne, były emocje, odczucia. Ale nigdy do tego tematu nie wracałam (...) To były słowa wypowiedziane przez mężczyznę. Tam był ksiądz i dwóch chłopaków na tym wyjeździe (...) - mówił jeden ze świadków

Rozprawa księdza Arkadiusza H. Czego żada prokurator?

Prokurator wnosi o 6 lat pozbawienia wolności dla Arkadiusza H. 

- Ksiądz wiedział, bo to jest w piśmie świętym, jak potraktowani powinni być ci, którzy krzywdzą tych najmniejszych. Psychika pokrzywdzonego została urażona. Propozycja kary, wyważonej, 6 lat pozbawienia wolności. Jest to kara sprawiedliwa.Społeczeństwo musi mieć poczucie sprawiedliwości. W mojej ocenie niedopuszczalne jest zawieszenie kary. Wnoszę o zakaz kontaktowania się z pokrzywdzonym w jakikolwiek sposob przez 8 lat. Zakaz pracy związanej z wychowaniem, leczeniem, edukowaniem i leczeniem dzieci i młodzieży przez 10 lat i poniesienie kosztów procesu - powiedział prokurator. 

Rozprawa księdza Arkadiusza H. O co wnosi adwokat?

- Oskarżony mówił o swojej grzeszności i słabości. To jest po prostu przestępstwo. Niech ten wyrok będzie znakiem dla wszystkich księży, wszystkich pedofilii, że prędzej czy później spotka ich odpowiedzialność. Niech będzie znakiem dla tych, którzy to ukrywali. Dziękuję mediom za ich pracę. Zło trzeba nazywać złem - podkreślał z kolei adwokat pokrzywdzonego. 

Adwokat księdza wnosi z kolei, by kara była o wiele mniejsza.

Wnoszę o łagodną karę: 1 roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na okres 5 lat - mówił adwokat księdza Arkadiusza H.

Rozprawa księdza Arkadiusza H. Kiedy zapadnie wyrok?

Proces został zakończony. Sąd odroczył wydanie wyroku do 8 marca, do godz. 13.00.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy