- Skanska i projektanci budynków Nowego Rynku zmienili ten bardzo istotny kawałek Poznania i pokazali zupełnie nową jakość. Dziękuję za wszystkie miejsca pracy, które tu powstały. Ale ta przestrzeń to nie tylko nowoczesne powierzchnie biurowe. Teraz to także miejsce spotkań i odpoczynku wśród zieleni, z którego mogą korzystać wszyscy mieszkańcy - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
15 dużych drzew, tężnie solankowe i fontanna
Na placu nasadzono 15 dużych drzew. Zieleń uzupełniono krzewami, pnączami i trawami.Wybudowano fontannę, a w rogach pergole. Przy jednej z nich stanęły tężnie solankowe. W lampach natomiast ukryto budki dla jerzyków.
- Dla mnie i dla wszystkich nas ze Skanska to absolutnie wyjątkowy moment, gdy przekazujemy serce projektu Nowy Rynek - przykładu świetnej architektury, i otwieramy go dla mieszkańców Poznania. To nie tylko miejsce pracy dla dziesięciu tysięcy osób, ale także miejsce, które na co dzień będzie tętnić życiem, przyciągać ludzi w każdym wieku - mówi Katarzyna Zawodna-Bijoch, prezeska i CEO spółki biurowej Skanska w Europie. - Gdy kilka lat temu rozpoczynaliśmy pracę nad tym projektem, już wtedy wiedzieliśmy, że chcemy stworzyć w tym miejscu coś więcej niż kompleks biurowy. Chcieliśmy miastotwórczego charakteru tej inwestycji, chcieliśmy oddać ten kwartał mieszkańcom, dlatego stworzyliśmy na samym początku projektu rynek dialogu kreatywnych pomysłów i dyskusji Środkowo-Wschodniej.
- Idea wewnętrznego rynku odwołuje się do tradycji licznych poznańskich placów publicznych i targowisk. W ten sposób nawiązujemy do historii stolicy Wielkopolski i łączymy ją z teraźniejszością - nowoczesnym kompleksem biurowym, wyposażonym w innowacyjne, prośrodowiskowe rozwiązania. Nowy Rynek stał się integralną częścią miasta, dającą nie tylko miejsca do pracy, ale również strefę, w której wszyscy mieszkańcy Poznania mogą się zrelaksować i odpocząć - dodaje Konrad Ziejewski, dyrektor projektu w spółce biurowej Skanska w Europie Środkowo-Wschodniej.
Nowy Rynek z ekologicznymi zastosowaniami
Nowy Rynek to największa inwestycja biurowa Skanska w Polsce.
- Docelowo jego powierzchnia użytkowa wyniesie ponad 100 tys. mkw. Znajduje się na skrzyżowaniu najważniejszych linii komunikacyjnych, dlatego dzięki połączeniom autobusowym i tramwajowym, można dojechać do niego szybko i komfortowo z różnych stron miasta. Wystarczy 15 minut, aby dotrzeć tutaj przykładowo ze Starego Miasta lub z lotniska Poznań-Ławica. W najbliższej okolicy są liczne punkty usługowe, centra handlowe, a także dwa duże parki - podaje Urząd Miasta Poznania.
W biurowcach Nowego Rynku zastosowano ekologiczne rozwiązania - pozwalają one oszczędzać prąd i wodę.
- Ukończony niedawno budynek E kompleksu jest zasilany energią elektryczną wyprodukowaną w 100% ze źródeł odnawialnych. Najemcy Nowego Rynku korzystają m.in. z systemu wentylacji z wysokiej klasy filtrami, który dostarcza aż o 30% więcej świeżego powietrza. W ramach kompleksu powstał również pierwszy w Poznaniu chodnik redukujący poziom zanieczyszczeń znajdujących się w miejskim powietrzu - czytamy na stronie Urząd Miasta Poznania.
Grunt pod budowę Nowego Rynku firma Skanska kupiła kilka lat temu od Miasta i spółki PKS Poznań.
Przeczytaj także: UWAGA! Nadchodzą upały. Jest ostrzeżenie
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.