Zmiany wchodzą w życie, ponieważ PKP musi dostosować kursowanie pociągów do prac modernizacyjnych prowadzonych na liniach kolejowych. Co dokładnie się zmieni?
PKP Intercity poinformowało o zmianach w rozkładzie
PKP zapewnia, że pomimo korekty większość połączeń pomiędzy największymi miastami nadal będzie miała atrakcyjne czasy przejazdów. Trasę z Krakowa do Trójmiasta najszybszy pociąg pokona w 4 godz. 52 min., z Warszawy do Gdańska w 2 godz. 29 min, z Warszawy do Poznania w 2 godz. 29 min, z Lublina do Warszawy w 1 godz. 45 min, a z Bydgoszczy do Warszawy w 2 godz. 56 min. Skróci się czas przejazdu najszybszego połączenia z Warszawy do Zakopanego – podróż potrwa 4 godz. 44 min. Z Krakowa do Zakopanego najszybszy pociąg pojedzie w 2 godz. 17 min., a z Zakopanego do Krakowa w 2 godz. 14 min.
Na niektórych trasach zachowany zostanie cykliczny rozkład jazdy, ale zmienią się godziny odjazdów. Z Lublina do Warszawy pociągi będą wyruszały w trasę 23 minuty po pełnej godzinie, co godzinę lub 2 godziny. Natomiast pociągi Berlin Warszawa Express z Warszawy do Berlina przez Poznań będą wyjeżdżały do południa 31 minut po pełnej godzinie, co 2 godziny. Z Poznania do Warszawy składy odjadą 53 minuty po pełnej godzinie, co 2 godziny, od południa – podaje biuro prasowe przewoźnika.
Ważne zmiany w warszawskim rozkładzie. Te połączenia zostaną odwołane
Duża część zmian dotyczy modernizowanego Warszawskiego Węzła Kolejowego. Przewoźnik tłumaczu, że aby zapewnić sprawne kursowanie pociągów, część z nich nadal będzie kierowana przez stację Warszawa Gdańska. Od 10 marca taka sytuacja będzie dotyczyła około 60 pociągów, przede wszystkim jadących w kierunku wschodnim.Zdecydowana większość pociągów w kierunku zachodnim oraz prawie wszystkie składy kategorii EIP i EIC będą kursować przez Warszawę Centralną. Wyjątek będzie stanowić okres od 3 do 8 czerwca, kiedy w związku z przełączaniem urządzeń sterowania ruchem kolejowym konieczne będą znaczne ograniczenia w ruchu pociągów przez stację Warszawa Zachodnia – odwołane będą dwie pary pociągów między Warszawą a Łodzią oraz jedna para między Warszawą a Krakowem, a duża liczba pociągów pojedzie w tym okresie przez stację Warszawa Gdańska. PKP Intercity przypomina, aby dokładnie sprawdzać stacje przyjazdu i odjazdu połączeń z/do Warszawy.
Ruch tych pociągów zostanie wstrzymany w północnej Polsce
Jeżeli chodzi o północną Polskę, to podczas obowiązywania marcowej korekty rozkładu jazdy zarządca infrastruktury dalej będzie prowadził modernizację linii kolejowej 38 na odcinku Ełk – Korsze, skutkujące przerwą w ruchu. Na trasie Olsztyn Główny – Kętrzyn – Giżycko wprowadzona zostanie zastępcza komunikacja autobusowa. Obejmie ona pociągi IC Mamry oraz IC Warmia. W nachodzącej korekcie rozkładu jazdy utrzymana zostanie jazda trasą okrężną przez Szczytno i Pisz pociągów IC Rybak i TLK Biebrza.Od 6 maja do 8 czerwca, z powodu remontu mostów na linii kolejowej nr 207, będzie wprowadzona przerwa w ruchu na odcinku Gardeja – Grudziądz. W związku z tym pociąg TLK 54102/45102 Flisak zostanie skierowany na trasę okrężną od Tczewa do Grudziądza przez Laskowice Pomorskie. W relacji Malbork – Grudziądz zostanie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa.
Zmiany w południowej części kraju
W ubiegłym roku zamknięta została linia kolejowa numer 25 na odcinku Ostrowiec Świętokrzyski – Sandomierz. Jak informuje przewoźnik, wstrzymanie ruchu pociągów będzie trwało przez cały okres trwania najnowszej korekty rozkładu jazdy.Natomiast na linii nr 274 na odcinku Janowice Wielkie – Wojanów nastąpi całkowita przerwa w ruchu w terminie 22 kwietnia – 4 czerwca. To oznacza, że pociągi będą zaczynały i kończyły bieg w Janowicach Wielkich, a między Jelenią Górą a miejscowością Janowice Wielkie kursować będzie zastępcza komunikacja autobusowa.
Pomoc dla pasażerów. W razie wątpliwości dzwoń na infolinię
PKP Intercity uspokaja osoby, które obawiają się, że wprowadzana korekta spowoduje, że nie dojadą do celu. Jak informuje przewoźnik, na największych dworcach w Polsce będą pomagali informatorzy mobilni.
Pomogą oni podróżnym ustalić dogodne przesiadki, znaleźć odpowiedni peron, a także będą służyć wszelką informacją pomocną w podróży. Informacje o rozkładzie jazdy oraz aktualne komunikaty dostępne są na stronie www.intercity.pl – informuje przewoźnik.
Dla pasażerów uruchomiony został także ogólnodostępny numer infolinii PKP Intercity: 48 22 322 22 22. Działa on całodobowo przez 7 dni w tygodniu dla abonentów krajowych i zagranicznych. Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora.
Intercity informuje, że w trakcie obowiązywania marcowej korekty rozkładu jazdy, PKP wdroży do ruchu z pasażerami 40 wagonów zmodernizowanych przez H. Cegielski-Fabrykę Pojazdów Szynowych w Poznaniu. – Wagony posiadają sześciomiejscowe klimatyzowane przedziały, w których są gniazdka elektryczne, regulowane fotele oraz działa bezprzewodowy internet – wylicza biuro prasowe PKP Intercity. Jak dodają pracownicy przewoźnika, w przedsionkach znajdują się nowoczesne toalety i systemy informacji pasażerskiej. Wagony mogą poruszać się z prędkością 160 km/h, zapewniając komfortową podróż. Jak się okazuje, te modele będą włączane do pociągów kategorii InterCity, kursujących po całej Polsce.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Woda podmyła tory. Koleje Wielkopolskie odwołują niektóre pociągi
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.