Choć dopiero co opadł kurz po batalii w wyborach parlamentarnych, to politycy szykują się już do kolejnych potyczek. Najbliższa z nich będzie wczesną wiosną, kiedy to odbędą się wybory samorządowe. My mamy pierwsze prognozy dotyczące tego, jak może wyglądać wielkopolski sejmik?
Skąd bierzemy dane?
Na platformie X (dawniej Twitter) Mateusz Pluta przygotował prognozy dotyczące tego, jak mogą wyglądać wybory do sejmików w każdym z województw. Dlaczego opieramy się na tych danych? Prognozy tego użytkownika X były jednymi z trafniejszych przed wyborami parlamentarnymi, które odbyły się nieco ponad miesiąc temu. Można więc zakładać, że i tym razem będą dosyć trafne.
Jak wyglądają wyniki wyborów do sejmiku województwa wielkopolskiego, według pierwszych prognoz?
Najlepszy wynik w naszym województwie - według Mateusza Pluty - uzyskała Koalicja Obywatelska. Partia dowodzona przez Donalda Tuska uzyskała wynik 32,4%. Zaskakuje drugie miejsce, ponieważ na nim z poparciem w wysokości 25,2% znajduje się Trzecia Droga, a więc koalicja Polski 2050 Szymona Hołownii i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Trzecią pozycję na podium zajmuje Prawo i Sprawiedliwość z dorobkiem 24%.Do sejmiku dostałby się także przedstawiciel Lewicy, która uzyskała w prognozie 8,5%. Piąte miejsce zajęła Konfederacja (5,4%) a szóste Bezpartyjni Samorządowcy (4,5%).
Jak wyniki prognozy wyborów do sejmiku przekładają się na mandaty?
Zwycięska Koalicja Obywatelska bierze w tym rozdaniu 14 mandatów. Zaledwie o jeden mniej przypadłby Trzeciej Drodze, dla której byłby to wzrost aż o sześciu radnych wojewódzkich. Prawo i Sprawiedliwość straciłoby dwóch radnych i miało swój klub w liczbie jedenastu. Uzupełnieniem byłby jeden radny z Lewicy.
Źródło: X @MateuszPluta02
W poszczególnych okręgach wyborczych w Wielkopolsce poparcie rozłożyłoby się następująco:
Okręg nr 1 (miasto na prawach powiatu Poznań)
KO: 3 mandaty
TD: 1 mandat
PiS: 1 mandat
Okręg nr 2 (powiaty: chodzieski, czarnkowsko-trzcianecki, międzychodzki, obornicki, pilski, szamotulski, wągrowiecki, złotowski):
KO: 3 mandaty
TD: 2 mandaty
PiS: 2 mandaty
Okręg nr 3 (powiaty: poznański, śremski, średzki, wrzesiński, gnieźnieński):
KO: 3 mandaty
TD: 2 mandaty
PiS: 2 mandaty
Lewica: 1 mandat
Okręg nr 4 (miasto na prawach powiatu Konin oraz powiaty: koniński, kolski, słupecki, turecki):
TD: 2 mandaty
PiS: 2 mandaty
KO: 1 mandat
Okręg nr 5 (miasto na prawach powiatu Kalisz oraz powiaty: kępiński, kaliski, ostrowski, ostrzeszowski, jarociński, pleszewski):
TD: 3 mandaty
KO: 2 mandaty
PiS: 2 mandaty
Okręg nr 6 (miasto na prawach powiatu Leszno oraz powiaty: leszczyński, gostyński, grodziski, kościański, krotoszyński, nowotomyski, rawicki, wolsztyński):
TD: 3 mandaty
KO: 2 mandaty
PiS: 2 mandaty
Kto do tej pory historycznie rządził w Sejmiku Województwa Wielkopolskiego?
Władze Sejmiku Województwa Wielkopolskiego wybierane są od wyborów samorządowych w 1998 roku. Jako pierwsza władzę sprawowała tu koalicja Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz Przymierza Społecznego (sojusz PSL, Unii Pracy i Krajowej Partii Emerytów i Rencistów). Bardzo podobna koalicja funkcjonowała także po wyborach w 2002 roku. Wówczas jednak Unia Pracy startowała z jednego komitetu z SLD. Natomiast PSL wystawił swój KWW.Od wyborów samorządowych w 2006 roku aż do teraz Sejmikiem Województwa Wielkopolskiego rządzi koalicja Platformy / Koalicji Obywatelskiej z Polskim Stronnictwem Ludowym. Wszystko wskazuje na to, że tak pozostanie także po wyborach, bowiem oba ugrupowania wg prognozy Mateusza Pluty mają łącznie 27 mandatów (PSL swoje w ramach Trzeciej Drogi).
Kiedy odbędą się wybory samorządowe 2024?
Według przepisów, wybory samorządowe powinny odbyć się 7,14 lub 21 kwietnia 2024 roku. Zależnie od terminu wyborów, czternaście dni po jednej z tych dat zorganizowana zostanie druga tura wyborów samorządowych. Jest ona potrzebna, jeśli w pierwszej kandydaci na wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast nie uzyskali więcej niż 50% głosów.
A kogo wy zamierzacie poprzeć w zbliżających się wyborach samorządowych? Dajcie znać w komentarzach!
CZYTAJ TAKŻE
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.