Reklama

Papież Franciszek odsunął biskupa Janiaka od diecezji kaliskiej

Opublikowano:
Autor:

Papież Franciszek odsunął biskupa Janiaka od diecezji kaliskiej - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Trwający właśnie tydzień obfitował w nowe informacje dotyczące biskupa Edwarda Janiaka, ordynariusza diecezji kaliskiej. Od 16 maja jest o nim głośno w całej Polsce i jak się okazuje, również w Watykanie. Papież Franciszek mianował dzisiaj na jego miejsce tymczasowego administratora - sprawie przyjrzał się portal jarocinska.pl. 

 

 

 

 

Został nim metropolita łódzki - biskup Grzegorz Ryś, który wcześniej był biskupem pomocniczym w archidiecezji krakowskiej. Duchowny znany jest ze swoich często niestandardowych zachowań - chodzi na pieszą pielgrzymkę, a w jej trakcie bierze udział w meczu piłkarskim. Jest też autorem wielu książek, które w sposób przystępny, ludzki mówią o sprawach związanych z Bogiem, wiarą i Kościołem.

 

 

Wczoraj na stronie internetowej "Więzi" ukazała się też druga część tekstu "Jak to się robi w diecezji kaliskiej", w którym na światło dzienne wyszło, że dwóch rektorów kaliskiego seminarium złożyło rezygnację w związku z działaniami podejmowanymi przez biskupa. Chodziło o przyjęcie do WSD alumna, wobec którego były zarzuty dotyczące posiadania pornografii, a później o dopuszczenie go do święceń. Skargę w tej sprawie skierował do Watykanu w 2018 roku były rektor ksiądz Piotr Górski, który obecnie jest administratorem małej parafii w Tursku. Do tej pory jednak nie otrzymał jeszcze żadnej odpowiedzi.

 

Ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś urodził się 9 lutego 1964 r. w Krakowie. W latach 1982-1988 odbył formację w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej oraz studia na Wydziale Teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.

 

Święcenia kapłańskie otrzymał 22 maja 1988 r. z rąk księdza kardynała Franciszka Macharskiego w Katedrze Wawelskiej. Równolegle do studiów teologicznych odbył studia na Wydziale Historii Kościoła Papieskiej Akademii Teologicznej, na którym, po rocznej pracy duszpasterskiej jako wikariusz parafii pw. św. Małgorzaty i Katarzyny w Kętach, został zatrudniony i podjął studia doktoranckie. W 1994 r. uzyskał doktorat, a w 2002 r. habilitację z nauk humanistycznych w zakresie historii.

 

 

Jest kierownikiem Katedry Historii Kościoła w Średniowieczu w Instytucie Historii Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, cenionym historykiem, liczącym się w środowisku naukowym i kulturalnym, autorem licznych opracowań naukowych i popularnych z zakresu historii i teologii.

Był członkiem komisji historycznych w procesach beatyfikacyjnych – miedzy innymi w procesie Jana Pawła II.

Owocną pracę naukową łączy z zaangażowaniem duszpasterskim: aktywnie uczestniczy w życiu Drogi Neokatechumenalnej, głosi kazania, rekolekcje, dni skupienia. Co roku bierze też udział w pieszej pielgrzymce z Krakowa na Jasną Górę.

W latach 2004-2007 był dyrektorem Archiwum Kapituły Metropolitalnej w Krakowie, a od 2007 do 2011 r. rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. W latach 2010-2011 r. był przewodniczącym Konferencji Rektorów Seminariów Duchownych w Polsce.

28 września 2011 otrzymał sakrę biskupią z rąk księdza kardynała Stanisława Dziwisza. W swoim herbie przyjął zawołanie: Moc w słabości.

Zaangażowany w dialog ekumeniczny i międzyreligijny, inicjator spotkania w intencji pokoju z udziałem chrześcijan, Żydów i muzułmanów „Echo Asyżu w Krakowie” (2011); współtwórca i wykładowca kursu „ABC relacji chrześcijańsko- i polsko-żydowskich” (od 2010); członek kapituły Nagrody im. Ks. Stanisława Musiała przyznawanej przez Klub Chrześcijan i Żydów „Przymierze” za zasługi dla dialogu chrześcijańsko-żydowskiego; uczestnik Ekumenicznego Maratonu Biblijnego w Krakowie (od 2009). Od 2012 członek Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej. Przewodniczy Zespołowi ds. Nowej Ewangelizacji przy Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski www.nowaewangelizacja.org i Sekretariatowi ds. Nowej Ewangelizacji w Archidiecezji Krakowskiej www.ne.diecezja.pl/wp.

Członek Ogólnopolskiego Komitetu Organizacyjnego Obchodów 1050. Rocznicy Chrztu Polski w 2016 r. oraz Członek Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Konferencji Episkopatu Polski. Więcej informacji można znaleźć na stronie: www. biskup-rys.pl

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE