reklama

Oszuści żerują na tragedii powodzian. Post o dziewczynce porwanej przez rwący nurt to fake news

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Państwowa Straż Pożarna / CERT Polska

Oszuści żerują na tragedii powodzian. Post o dziewczynce porwanej przez rwący nurt to fake news - Zdjęcie główne

Oszuści żerują na tragedii powodzian. Post o dziewczynce porwanej przez rwący nurt to fake news | foto Państwowa Straż Pożarna / CERT Polska

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościOszuści próbują dorobić się na ludzkiej tragedii. CERT Polska ostrzega o poście krążącym w mediach społecznościowych o dziewczynce rzekomo porwanej przez nurt rwącej rzeki. To fake news. Przestępcy próbują w ten sposób wyłudzić nasze dane.
reklama

W dramatycznej powodzi mieszkańcy Dolnego Śląska, Opolszczyźny i Śląska tracą dorobek życia. Z pomocą ruszyli im ludzie z całej Polski - zbierają i zawożą dary, wpłacają pieniądze. Uruchomiono także zbiórki internetowe na rzecz powodzian. Niestety, wśród tych inicjatyw, pojawiają się oszustwa. Policja ostrzega, że niektórzy próbują dorobić się na ludzkiej tragedii. 

Oszuści żerują na tragedii powodzian. Bądź czujny

CERT Polska (instytucja zajmująca się bezpieczeństwem w sieci) podaje przykład postu, który krąży w mediach społecznościowych. Uwagę przykuwa zdjęcie dziewczynki rzekomo porwanej przez nurt rwącej rzeki. To fake news. 

Schemat jest dobrze znany, krzykliwy nagłówek ma zwabić użytkownika na stronę internetową, która prosi o podanie danych logowania w celu weryfikacji wieku. Pamiętaj! Jeśli jesteś zalogowany, a strona, na którą wchodzisz prosi o dane logowania do Facebooka - to najpewniej próba wyłudzenia danych. Nie podawaj loginu i hasła. Nie panikuj. Po prostu, zamknij podejrzaną stronę - doradza zespół CERT.

reklama

Eksperci zachęcają także, by tego typu sytuacje zgłaszać. Można to zrobić TUTAJ.

 

Oszuści podszywają się także pod organizatorów zbiórek charytatywnych lub rozsyłają fałszywe komunikaty, zachęcając do wsparcia rzekomych ofiar. Aby nie dać się zwieść oszustom i rzeczywiście pomóc poszkodowanym:

  • Wspieraj jedynie sprawdzone zbiórki.
  • Weryfikuj strony i profile w mediach społecznościowych.
  • Uważaj na podejrzane wiadomości e-mail, SMS-y i posty.
 

reklama

Twoja pomoc jest niezwykle cenna, ale warto upewnić się, że trafia do potrzebujących, a nie w ręce oszustów. W przypadku wątpliwości co do wiarygodności zbiórki, skontaktuj się bezpośrednio z organizatorami - ostrzega Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama